facebook-ckis
  • Koncerty...
  • Sport
  • Zabawa
  • Kultura

1 LargeOgromny sukces odnieśli karatecy trenujący przy Centrum Kultury i Sportu w Postominie. Tym razem jak już wcześniej informowaliśmy swoje umiejętności sprawdzili w odbywających się w estońskim Kohtla Järve 29. Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin. Turniej został rozegrany w dniach 16-17 maja bieżącego roku. W turnieju wzięło udział 268 zawodników, którzy reprezentowali 22 państwa. Oprócz reprezentacji europejskich na estońskich matach wystąpiły także drużyny narodowe Japonii, Tunezji, Kazachstanu oraz Turcji. W polskiej kadrze klub z Gminy Postomino godnie reprezentowało czworo karateków: Łukasz Cichy, Aleksandra Karpuk, Monika Cicha oraz Agnieszka Olszowiec. Nasi zawodnicy spisali się wyśmienicie. Zdobywając cztery medale poprawiając zeszłoroczny rezultat z Grecji, skąd wrócili z trzema krążkami.

     W pierwszy dzień mistrzostw swoje konkurencje rozgrywali kadeci, młodzicy oraz juniorzy. Zanim jednak to nastąpiło wśród zgromadzonych gości między innymi członka Parlamentu Estonii uroczystego otwarcia turnieju dokonał Mer miasta Kohtla. Następnie rozegrano konkurencję kata. Jako pierwsza na macie z naszych zawodników wystąpiła Agnieszka Olszowiec. Po pierwszej rundzie reprezentantka Postomina zajmowała trzecią lokatę, lecz jej bardzo dobry występ w rundzie finałowej pozwolił jej ostatecznie stanąć na drugim miejscu podium. W konkurencji kata seniorów wystąpili także Aleksandra Karpuk oraz Łukasz Cichy. Ola po ubiegłorocznym zwycięstwie w tym roku uległa nieznacznie zawodniczce z Hiszpanii i ostatecznie zdobyła srebrny medal. W kategorii kata seniorów piąte miejsce zajął Łukasz Cichy, co było najlepszym wynikiem wśród Polaków w tej kategorii. Po zakończeniu rywalizacji w kata przyszedł czas na walki juniorów. A tu swoje umiejętności ponownie zaprezentować mogła Agnieszka Olszowiec, która mierzyła się w kategorii wagowej -60kg. Agnieszka dotarła do ćwierćfinału turnieju gdzie rywalizowała z bułgarską zawodniczką Lyubomirą Nikolovą. Do rozstrzygnięcia tego pojedynku potrzebna była dogrywka, a w niej minimalną przewagę uzyskała zawodniczka z Bułgarii i to ona awansowała do półfinału. W kolejnym dniu mistrzostw do rywalizacji przystąpili seniorzy. Walki stały na naprawdę wysokim poziomie. Nie brakowało efektownych nokautów oraz zaciętych pojedynków, w których o wygranej decydowała różnica wagi zawodników. Pomimo bardzo wysokiego poziomu nasi zawodnicy spisali się równie dobrze, co pierwszego dnia zdobywając kolejne dwa medale. Złoty i tytuł Mistrzyni Europy w kategorii seniorek +65kg. zdobyła Aleksandra Karpuk, która w finale pokonała aktualną mistrzynię świata Anetę Żuk z Zielonej Góry. Brązowy medal przypadł Łukaszowi Cichemu. Zawodnik z Postomina w półfinale seniorów -70kg. rywalizował z zawodnikiem z Bułgarii, lecz musiał uznać wyższość swojego przeciwnika i ostatecznie stanął na najniższym stopniu podium. Dobry wynik zanotowała także Monika Cicha, która w kategorii seniorek -55kg. dotarła aż do ćwierćfinału. W nim spotkała się z zawodniczką z Bułgarii Iyą Kostovą, która tego dnia była lepiej dysponowana od zawodniczki z Postomina. Monika ostatecznie uplasowała się na 5 miejscu.

     Podsumowując, turniej w Estonii był jednym z najlepszych w wykonaniu postomińskich karateków w historii klubu. Z 29. Mistrzostw Europy wrócili ze złotym, dwoma srebrnymi oraz brązowym medalem. Dobra forma cieszy, tym bardziej, że już w najbliższym czasie kolejne ważne imprezy. 30 czerwca w koszalińskiej Hali Sportów Walki przy ulicy Fałata odbędą się Mistrzostwa Polski Seniorów Karate Kyokushin, a tydzień później sezon startowy zakończą Akademickie Mistrzostwa Polski w Krakowie.

Ł. Cichy