- piątek, 02, wrzesień 2016
- , opublikował:
- CKiS Postomino
- , odsłon artykułu: 3980
Wszyscy ci co wybrali się na XVII Ogólnopolski Rajd Rowerowy „Racibora" po Ziemi Sławieńskiej mogli poczuć na trasie powiew wiatru na twarzy i pęd powietrza wstrzymujący oddech. Miejscem bazowym i startowym rajdu był plac przy pomniku jarosławieckiego Rybaka. Na przygotowane dwie trasy rowerowe ruszały stamtąd grupy rajdowe, aby popularyzować turystykę rowerową – jedną z form czynnego wypoczynku, spędzając aktywnie wolny czas, poznając nowych ludzi i nowe miejsca naszej gminy i powiatu.
Uczestnikami rajdu były zarówno 2 latki jak i 80 latki. Dwie przygotowane trasy rajdowe liczyły łącznie 75 km i przebiegały przez dwie gminy powiatu sławieńskiego – gminę Postomino i gminę Darłowo. Były też cztery punkty kontrolne. Podczas rajdowego programu realizowano ogłoszone konkursy m.in. na zbiór jak największej ilości różnych szyszek, szukano przyrodniczego dziwu natury, układano wiesz, rymowankę o rajdzie z użyciem słów „rower to cudowna rzecz". Zbierano również kwiaty polne z jarzębiną w roli głównej, przeprowadzono konkurs rzutu lotkami i ścigano się na rowerach w różnych grupach wiekowych „na cały gaz" na pasie startowym.
Po długotrwałych opadach deszczu został zmieniony odcinek trasy pierwszego dnia, nie było bowiem serpentynowej wspinaczki bukowym lasem pomiędzy Bylicą a Dzierżęcinem. Jednym z celów rajdu była realizacja Zachodniopomorskich dni dziedzictwa 2016 „Pamięć miejsc i ludzi", gdzie przy cmentarzu bezimiennych w Jarosławcu rajdowicze poznali historię tego miejsca, a na przykościelnym cmentarzu poznali historię pomnika poległych żołnierzy niemieckich w I Wojnie Światowej. Wiązankę kwiatów złożono przy obelisku „Chwała Przeciwlotnikom" na Centralnym Poligonie w Wicku Morskim.
Zmieniony odcinek trasy przebiegł jarosławieckim pasem startowym przez Rusinowo do Barzowic. Po krótkim postoju grupa ruszyła przez Drozdowo, Palcewice, Kopań do Cisowa, gdzie na świetlicy wiejskiej została przyjęta przez miejscową społeczność wspaniałym ciastem, herbatką, kawą i mlekiem od miejscowych krów, które mijaliśmy po drodze. Pani sołtys Krystyna Krakowiak wręczyła także drobne upominki od gminy Darłowo. Przy miejscowym kościele pw. Św. Stanisława Kostki na uczestników czekał ksiądz proboszcz, który opowiedział o historii tego kościoła. Od Cisowa na dalszą trasę rajdową w rolę pilota wcielił się Jacek Kowalski, który wspaniale poprowadził grupę ścieżkami rowerowymi Darłówka i Darłowa, komentując po drodze wszystkie ciekawe miejsca. Przejechano prawym i lewym nabrzeżem darłowskiego portu. Przejeżdżając mostową kładkę udaliśmy się do Darłówka Zachodniego, gdzie cyklistów czekał obiadowy poczęstunek w Ośrodku Wczasowym „Maria".
Po zregenerowaniu sił i gorącym posiłku grupa podążyła przez rozsuwany most do Darłówka Wschodniego i dalej tak zwanym wałem wzdłuż Bałtyku do Jarosławca. W Wiciu uczestnicy zwiedzili Mini-Zoo, gdzie można było zobaczyć ponad 40 gatunków zwierząt. Duktem leśnym i pasem startowym wzdłuż klifowego brzegu rowerzyści dotarli do Pensjonatu „Arkada" – Ewy i Zygmunta Karwackich. Łyk ciepłej kawy z ciastkiem od gospodarzy wzmocnił nadwątpione siły cyklistów. Rozstrzygając konkurs na zbiór różnych gatunków szyszek, okazało się, że najwięcej bo 10 gatunków zebrała Małgorzata Runowska – Karwice, 9gatunbków zebrał Zdzisław Ludwikowski – Karsino, a po 8 zebrali Anna Wełniak i Danuta Ogórek – Sławno. W rozegranym konkursie rzutu lotką, gdzie oceniono 10 rzutów, wśród kobiet zwyciężyły: Danuta Ogórek – 60 pkt Sławno, Daniela Igras – 57 pkt Królewo i Joanna Kalinowska – 45 pkt Staniewice. Wśród mężczyzn zwyciężył Tadeusz Żelazko – 80 pkt Korlino, przed Mikołajem Papierz – 72 pkt Sanok i Jackiem Kowalskim – 53 pkt Darłowo.
Na zakończenie pierwszego dnia rajdu na kolację zaprosił Wojciech Gajewski właściciel Ośrodka Wczasowego „Marysieńka" w Jarosławcu. Drugiego dnia rajdu w niedzielę 14 sierpnia trasa prowadziła przez Centralny Poligon Sił Powietrznych Wicko Morskie. Po odprawie na wjazdowej bramie PKT i powitanie przez Kpt Piotra Brzozowskiego rowerzyści ruszyli poznawać poligonowe zakątki. Jadąc uliczkami poligonu porośniętymi sosnowym lasem, krzaczkami jagód, borówek, wrzosami, barwnymi kwiatami, gdzieniegdzie z mchu wyrastające grzyby kłaniały się i umilały przemieszczanie 73 osobowej grupy cyklistów bacznie i uważnie przysłuchującej się opowiadaniami przewodnika.
Na pasie startowym połączyły się grupy rajdowe jadące z Jarosławca i Ustki, biorąc udział w prelekcji i konkursie, który z ramienia Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Postominie o temacie „ Bezpiecznie na drodze" – Powiedz STOP pijanym kierowcom" przeprowadził Komendant Gminnej Straży Gminnej – Jarosław Kwiatek. Osoby, które najlepiej odpowiedziały zostały nagrodzone – byli to: Kacper Śliwiński, Karolina Mocydlarz, Joanna Kalinowska, Michał Małecki, Tomasz Błaszak, Małgorzata Runowska, Danuta Ogórek, Kacper Chalewski, Andrzej Gawroński oraz Grzegorz Ustroń.
W wyścigu „Na cały gaz" w 3 kategoriach wiekowych zwyciężyli:
- chłopcy do 18 lat: Mikołaj Małecki – Poznań, Konrad Łachwa – Ustka, Mikołaj Papierz – Sanok,
- mężczyźni pow. 18 lat: Piotr Brzozowski – Sławno, Łukasz Majchrzak – Ustka, Michał Małecki – Poznań,
- kobiety pow. 18 lat Jolanta Wandas – Darłowo, Karolina Mocydlarz – Podgórze, Joanna Kalinowska – Staniewice.
Z pasa startowego udano się na punkt widokowy, gdzie popijając kawę wojskową można było podziwiać panoramę poligonu. Następnie poligonowymi ścieżkami rowerzyści udali się do bramy PKT w Królewie, skąd pilotowani przez Straż Gminną dotarli przez Korlino do Łącka. Przy miejscowej świetlicy wiejskiej na uczestników czekała wspaniała grochówka, którą przygotował Ośrodek Wczasowy Rafa w Jarosławcu.
W konkursie na rajdowy bukiet z przydrożnych kwiatów z jarzębiną w roli głównej zwyciężyli: Małgorzata Runowska - Karwice, Michał Kurek – Chudaczewo i Daniela Igras – Królewo. Nagrodę do tego konkursu ufundowała Redakcja „Obserwatora Lokalnego", który objął patronat nad wydarzeniem. W konkursie na okaz przyrodniczego dziwu natury, gdzie puchar ufundował przewodniczący Rady Gminnej – Daniel Pakos, pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Runowska – Karwice, drugie zajął Andrzej Siemlat – Koszalin i trzecie Mariusz Papierz – Sanok.
W konkursie na wiersz, rymowankę z użyciem słów „rower to cudowna rzecz" wpłynęło 9 wierszy, gdzie po zaprezentowaniu przez autorów nagrodzono: Karolinę Mocydlarz z Podgórza, Danielę Igras z Królewa, Aleksandrę i Michała kurek z Chudaczewa, Joannę Kalinowską ze Staniewic, Małgorzatę Runowską z Karwic oraz Michała Małeckiego z Poznania.
Uwieńczeniem rajdowych zmagań były nagrody za poszczególne konkurencje. Wśród rajdowiczów byli samorządowcy – Aleksandra Kurek – Zastępca Wójta Gminy Postomino, Waldemar Gertner – radny Miasta Sławno przejeżdżając obydwie trasy rajdowe.
Najliczniejszą grupą rajdową był klub „Marysieńka" z Postomina, który otrzymał puchar Wójta gminy Postomino. Natomiast najliczniejszą rodziną rajdową jadącą zarówno pierwszego jak i drugiego dnia była rodzina Śliwińskich ze Sławna. Puchar Przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych otrzymał Kacper Śliwiński jako najmłodszy uczestnik jadący na własnym rowerze, pierwszego i drugiego dnia. Najstarszym uczestnikiem rajdu był Tadeusz Budziński a najstarszą uczestniczką Danuta Zdzitowiecka – oboje ze Sławna. Najmłodszą uczestniczką jadącą na rowerowym siodełku z rodzicem była Natalia Zawirowska z Ustki (2 latka). Uczestnikami z najdalszego miejsca zamieszkania byli Joanna i Zbigniew Drózd z ustronia nad Wisłą.
Łącznie trasę rajdową przez dwa dni przejechały 73 osoby, pośród których rozlosowano liczne nagrody i upominki. Serdecznie dziękujemy Straży Gminnej w Postominie za pilotaż i dbanie o bezpieczeństwo cyklistów na drogach publicznych. Dyrektorem rajdu była Maria Lech-Szajner, a przewodnikami trasy Adrian Kalinowski i Przemysław Woźniak. Wszystkie dotychczasowe 17 edycji rajdu ukończyli: Piotr Brzozowski, Daniela Igras, Maria Lech-Szajner oraz Zdzisław Ludwikowski.
Serdeczne podziękowania sponsorom, partnerom i współorganizatorom za pomoc, wsparcie, poczęstunki podczas rajdowych zmagań:
• Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce
• Obserwator Lokalny
• Radio Koszalin
• Ośrodek Wczasowy „Marysieńka" w Jarosławcu – Wojciech Gajewski
• Urząd Gminy Darłowo
• Rada Sołecka sołectwa Cisowo
• Pensjonat „Arkada" w Jarosławcu – Ewa i Zygmunt Karwaccy
• Pensjonat „Maria" w Darłówku – Sylwia i Igor Kwiatkowscy
• Parafia pw. Św. Gertrudy w Darłowie
• Straż Gminna Postomino
• Ośrodek Wczasowy „Rafa" w Jarosławcu – Sylwia i Igor Kwiatkowscy
• Mini Zoo Wicie
• Dziennik Bałtycki
• Gmina Postomino
• Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Postominie.
XVII Ogólnopolski Rajd Rowerowy „Racibora" po Ziemi Sławieńskiej dofinansowano ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Postominie.
Z. Ludwikowski