- wtorek, 15, sierpień 2023
- , opublikował:
- CKiS Postomino
- , odsłon artykułu: 540
W dniach 12-13 sierpnia 2023r. po raz 23 trasami Powiatu Sławieńskiego przejechał RAJD ROWEROWY „RACIBORA". Jego głównym celem było propagowanie aktywnych form wypoczynku, zwiedzanie najbardziej malowniczych i atrakcyjnych miejsc w najbliższej okolicy, zdobywanie o niej wiedzy, poznanie jej historii w bardzo atrakcyjny i przystępny sposób. Wzięły w nim udział 49 osób z różnych zakątków Polski. Każdy z rajdowych dni rozpoczynał się przy pomniku Rybaka w Jarosławcu.
Pierwszego dnia rajd ruszył w zachodnią cześć ziemi sławieńskiej. Prowadzącym grupę tego dnia był Pan Jacek Kowalski, który doskonale zna powiat sławieński. Pierwszy przystanek to otwarte w tym roku Muzeum Ziemi Sławieńskiej w Nacmierzu. Pani przewodnik przypomniała czasy dzieciństwa większości uczestnikom rajdu, prezentując symbole lat drugiej polowy XX wieku. Podczas wizyty w Muzeum uczestników rajdu odwiedził patrol Policji z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Sławnie, który opowiedział o obowiązkowym wyposażeniu rowerów poruszających się po drogach publicznych oraz zasadach ruchu drogowego.
Następnym punktem była gościnna wizyta na Świetlicy Wiejskiej w Cisowie. Herbatę, kawę oraz pyszne ciasta przygotowały Panie ze Świetlic z terenu Gminy Darłowo. Rajdowiczów przywitała również Pani Sołtys Krystyna Krakowiak.
Kolejny przystanek to WINNICA W DARŁOWIE. Właściciel osobiście oprowadził uczestników po winnicy opowiadając o procesach produkcji różnych rodzajów win. Serdecznie dziękujemy Panu Mariuszowi za przyjęcie i polecamy to miejsce.
Prosto z winnicy rajdowicze udali się do Darłowskiego portu, a dokładnie do siedzimy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w Darłowie. Tam przemili panowie oprowadzili wszystkich po swoich magazynach sprzętowych oraz pozwolili wejść na łódź ratowniczą pn. TAJFUN. Przerwa na obiad odbyła się w portowej wiacie.
Kolejna część trasy to przepiękna, nadmorska ścieżka rowerowa w kierunku Wicia, podczas której z jednej strony możemy podziwiać morze, a z drugiej jezioro Kopań. W Wiciu miejscem regeneracji był jak co roku Ośrodek Wczasowy „Na Wydmach", który również ugościł wszystkich słodkim poczęstunkiem. Podczas pobytu na ośrodku przeprowadzono konkurs owoców leśnych oraz rywalizację rzutu lotkami do celu.
Po raz drugi rozgrano inną odsłonę konkursu, t.j rzuty w alkogoglach - jest to bardzo przydatny gadżet służący do demonstracji upośledzenia zmysłów występującego po spożyciu alkoholu. Uczestnicy rajdu mogli się osobiście przekonać jak spożycie alkoholu obniża koncentrację, zaburza pole widzenia oraz spowalnia czas reakcji. Trafienie w tarczę przy zaburzonej koordynacji wzrokowo - ruchowej stało się dużym wyzwaniem. Nagrody w tej konkurencji ufundowane zostały przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Postominie.
Zakończeniem pierwszego dnia rajdu była kolacja w Restauracji KUBRYK (O.W.K. Marysieńka). Pyszna zupa i pierogi z pewnością uzupełniły deficyt kaloryczny spowodowany 48 kilometrową trasą.
Drugi dzień rajdu to niezmiennie Centralny Poligon Sił Powietrznych Jarosławiec-Ustka. Jest to jedna z nielicznych okazji, aby wjechać na teren wojskowy. Przy bramie poligonu na uczestników rajdu czekał mjr Piotr Brzozowski, żołnierz, a także przewodnik, który przejechał wszystkie dotychczas rajdy Racibora (22). Na poligonie zwiedzić można było obiekty wojskowe wraz z kopułą obserwacyjną,
W tym roku dodatkową atrakcją były odwiedziny w Usteckich Bunkrach Bluchera. Przydzielony przewodnik szczegółowo opowiedział o historii, która działa się a naszych najbliższych terenach w czasach II Wojny Światowej. Po powrocie na poligon złożono kwiaty przy pomniku, a na lotnisku dla śmigłowców rozegrano wyścig rowerowy „Na cały gaz".
Na zakończenie rajd ruszył w kierunku Łącka. Ostatnią częścią było spotkanie przy remizie OSP. Strażacy ochotnicy z Panem Zdzisławem Kanią na czele przygotowali pyszną polową grochówkę oraz kiełbaski z grilla za co serdecznie im dziękujemy. Po posiłku podsumowano wszystkie konkursy rozgrywane podczas dwudniowego rajdu.
WYNIKI KONKURSÓW:
• Najliczniejsza Grupa Rajdowa (dot. dwóch dni rajdu) - STRiP SŁAWNO
• Najliczniejsza Rodzina Rajdowa (dot. dwóch dni rajdu) - RODZINA STOLTMANN
• Najwcześniej urodzony uczestnik rajdu – TADEUSZ ŻELAZKO
• Najwcześniej urodzona uczestniczka rajdu - TERESA KNUT
• Uczestnik rajdu z najdalszego miejsca zamieszkania –
ALEKSANDRA, ALEKSANDER I ADAM ORŁOWSCY (Kraków)
• Najmłodszy uczestnik rajdu – ALEKSANDRA STOLTMANN
• Konkurs Owoców Leśnych Drzew Iglastych (szyszek)
1. TADEUSZ ŻELAZKO
2. JOLANTA NOWAKOWSKA
3. TERESA KNUT
• Konkurs na „Przyrodniczy Dziw Natury"
1. TADEUSZ ŻELAZKO
2. MARIUSZ KASTELIK
• Konkurs rzutu lotką do tarczy:
Kobiety:
1. TERESA KNUT
2. AGNIESZKA KORNECKA
3. JOLANDA WANDAS
Mężczyźni:
1. KOWALSKI JACEK
2. MACIEJ DURAJCZYK
3. PIOTR BRZOZOWSKI
Z użyciem alkogogli:
1. AGNIESZKA KORNECKA
1. WOJCIECH KWIATKOWSKI
• Konkurs na Bukiet Polnych Kwiatów:
1. KWIATKOWSKI I MAZUR
2. JOLANTA NOWAKOWSKA
3. TERESA KNUT
Wyścig Rowerowy „Na Cały Gaz"
Dziewczęta do 18 lat:
1. PAULINA STOLTMANN
2. MAJA POBORSKA
3. MARTA SZUMIELA
Chłopcy do 18 lat:
1. MIKOŁAJ SZCZOT
Kobiety powyżej 18 lat:
1. JOLANTA NOWAKOWSKA
2. JOLANTA WANDAS
3. KARINA KASPRZAK
Mężczyźni powyżej 18 lat:
1. PIOTR BRZOZOWSKI
2. MARIUSZ KASTELIK
3. WALDEMAR CIEMIŃSKI
Sponsorzy i partnerzy rajdu (Serdecznie dziękujemy):
• Gmina Postomino;
• Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Postominie;
• Gmina Darłowo;
• Sołectwo Cisowo;
• Mariusz Szubert „Winnica Darłowo"
• Morska Stacja Ratownicza w Darłowie;
• „Na Wydmach" - Ośrodek Wczasowy w Wiciu;
• Marysieńka Ośrodek Wczasowo Kolonijny w Jarosławcu;
• Restauracja ,,Kubryk" w Jarosławcu;
• OSP Łącko;
• Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce;
• Obserwator Lokalny - Sławno