facebook-ckis
  • Koncerty...
  • Sport
  • Zabawa
  • Kultura

5DPW0321      Dożynkowe święto to czas radości i podziękowań. Jako uroczystość o wieloletniej tradycji jest symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowi wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. 14 września 2019 roku w Wilkowicach odbyły się Dożynki Gminy Postomino. Tegoroczne obchody rozpoczęto polową Mszą Świętą, którą celebrował ks. Tomasz Tomaszewski - sekretarz II Synodu Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców oprawa nabożeństwa miała bardzo podniosły charakter.

      Ksiądz Tomasz w sposób szczególny dziękował Bogu za wszelkie otrzymane łaski oraz dobro jakie doznali w tym roku rolnicy, poświęcił również wieńce dożynkowe oraz chleb wypieczony z tegorocznych ziaren zbóż.

5DPW0321

IMG_0404

      Obrządek dożynkowy rozpoczęto przemarszem mieszkańców Wilkowic przez plac dożynkowy. Jako pierwsi spieszyli starostowie dożynek: Elżbieta Witoń i Tomasz Kowalski, niosąc chleb jako symbol dostatku i pomyślności oraz kwiaty – dar ziemi, Sołtys Wsi i zarazem Przewodniczący Rady Gminy – Daniel Pakos kroczył tuż za nimi z koszem obfitości jakie wydała w tym roku ziemia. W czasie ceremonii Kapela Ludowa "Pieńkowianie" grała znaną wszystkim pieśń "Plon, Niesiemy Plon".

5DPW0395

IMG_0421

        Otwarcia uroczystości dożynkowej dokonał Wójt Gminy Postomino – Janusz Bojkowski w asyście swojej Zastępcy – Aleksandry Kurek oraz Dyrektora Centrum Kultury i Sportu – Marka Leśniewskiego. Wójt tradycyjnie podziękował rolnikom za tegoroczny trud i wysiłek przy zbiorach życząc dalszej owocnej pracy. Był niezwykle poruszony doskonałym przygotowaniem całej sobotniej uroczystości przez mieszkańców Wilkowic, jak również zaangażowaniem innych sołectw. Przypomniał, że ostatni raz na „wilkowickim boisku” społeczność Gminy Postomino bawiła się 12 lat temu. Wójt życzył wszystkim udanej zabawy.

IMG_0440

5DPW0490

         Uczestnicy sobotniego wydarzenia odtańczyli Pokoleniowego Poloneza Dożynkowego, tym samym rozpoczęli huczne świętowanie. W pierwszej parze tańczył Wójt naszej Gminy – Janusz Bojkowski wraz z Prezes Postomińskiego Stowarzyszenia „Razem Lepiej” – Teresą Rysztak. Na scenie prezentowali się uczniowie Szkół Podstawowych z Postomina, Staniewic oraz z Zespołu Szkół Społecznych z Korlina. Piękny koncert zagrała również Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Postomina, na czele z kapelmistrzem – Marcinem Rąpalskim.

IMG_0499

          Przed sceną wyeksponowano okazałe i misternie wykonane wieńce, które wprawiały w zdumienie i budziły zachwyt wśród uczestników dożynkowej uroczystości. Symbol ciężkiej pracy rolników został w tym roku zaprezentowany aż przez dwadzieścia cztery sołectwa naszej Gminy. Ocenę wieńców pod względem formalnym dokonała komisja konkursowa w składzie: Aleksandra Kurek - Zastępca Wójta Gminy Postomino i Mark Leśniewski – Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Postominie, natomiast pod względem artystycznym dzieła powstające z natury oceniły Panie: Danuta Kordyla – mieszkanka Gminy Sławno – artysta rękodzielniczy oraz Milena Czupryniak – mieszkanka gminy Sianów – animator lokalnej świetlicy.

IMG_0313

IMG_0317

           Po dokonaniu oceny i zsumowaniu punktów komisja sklasyfikowała 24 wieńce w sposób następujący: 1 miejsce zajęło sołectwo Karsino z ilością 30 punktów, 2 miejsce sołectwo Rusinowo z ilością 29 punktów, 3 miejsce sołectwo Marszewo z ilością 28 zdobytych punków. Kolejno miejsce 4 Pałowo – 27 punktów, miejsce 5 Pieńkówko – 26 punktów, miejsce 6 Mazów – 25 punktów, miejsce 7 Bylica – 24 punkty, miejsce 8 Postomino – 23 punkty, miejsce 9 Tyń –22 punkty, miejsce 10 Pałówko – 21 punktów, miejsce 11 Pieszcz – 20 punktów, miejsce 12 Pieńkowo – 19 punktów, miejsce 13 Jarosławiec – 18 punktów, miejsce 14 Wilkowice – 17 punktów, miejsce 15 Nosalin – 16 punktów, miejsce 16 Nacmierz – 15 punktów, miejsce 17 Kanin – 14 punktów, miejsce 18 Staniewice– 13 punktów, miejsce 19 Łącko – 12 punktów, miejsce 20 Korlino – 11 punktów, miejsce 21 Wszedzień – 10 punktów, miejsce 22 Chudaczewo – 9 punktów, miejsce 23 Królewo – 8 punktów, miejsce 24 Dzierżęcin – 7 punktów.

5DPW0337

             Sołectwa przygotowały także wspaniałe stoiska, których w tym roku było aż 18. Odwiedzając zakątki soleckie można było spróbować lokalnych specjałów, domowych wypieków. Były pieczone mięsa, kiełbaski, różnego rodzaju pierogi, chleb ze smalcem, ciasta  i wiele innych pyszności. W tym przypadku praca mieszkańców poszczególnych wsi była także oceniana. Według komisji konkursowej, składającej się z tych samych osób, które oceniały wieńce, najciekawsze stoisko przygotowało sołectwo: Kanin, następnie w kolejności: Marszewo, Jarosławiec, Wszedzień, Nacmierz, Pieszcz, Rusinowo, Postomino, Pałowo, Nosalin, Tyń, Staniewice, Korlino, Mazów, Chudaczewo, Pałówko, Pieńkowo, Pieńkówko.

5DPW0422

         Podczas dożynkowych obchodów wszyscy chętni mogli wziąć udział w zawodach rekreacyjnych, gdzie rozegrano 5 konkurencji. Nagrody zostały ufundowane przez sponsorów. Dożynkowy rzut gumowcem sołtysa – wśród kobiet: 1 miejsce – Krystyna Wieczyńska, 2 miejsce – Danuta Rąpalska, 3 miejsce – Bronisława Siwiuk; wśród mężczyzn: 1 miejsce – Robert Drzymski, 2 miejsce Artur Bogus, 3 miejsce Józef Krych.

Bulowe toczenie do celu - wśród kobiet: 1 miejsce – Danuta Rąpalska, 2 miejsce – Magdalena Izdebska, 3 miejsce – Krystyna Chabowska; wśród mężczyzn: 1 miejsce – Zbigniew Lech, 2 miejsce – Tomasz Dopierała, 3 miejsce – Marcin Lach.

Dożynkowy strzelec - wśród kobiet: 1 miejsce – Dorota Ducha, 2 miejsce – Paulina Surma, 3 miejsce – Daniela Igras; wśród mężczyzn: 1 miejsce – Jarosław Piaseczny, 2 miejsce – Tadeusz Żelazko, 3 miejsce – Rafał Chmielewski; wśród sołectw: 1 miejsce Wilkowice, 2 miejsce Nosalin, 3 miejsce Kanin.

Dożynkowy żniwiarz w toczeniu opony - wśród kobiet: 1 miejsce – Halina Wiśniewska, 2 miejsce – Magdalena Izdebska, 3 miejsce – Krystyna Chabowska; wśród mężczyzn: 1 miejsce – Przemysław Przybylski, 2 miejsce – Marcin Stopa, 3 miejsce – Artur Bogus.

Dożynkowy żongler – 1 miejsce - Krzysztof Ludwicki, 2 miejsce – Artur Bogus, 3 miejsce – Marcin Stopa.

         W Sztafecie Dożynkowej Sołectw udział wzięło 16 drużyn. Zwyciężyło sołectwo Karsino w składzie: Krystyna Chabowska, Magdalena Izdebska, Zbigniew Lech, Mariusz Żakowski, Marek Garlin. 2 miejsce zajęło sołectwo Nosalin w składzie: Patrycja Pawłowska, Adrian Pawłowski, Paweł Surma, Mirosław Mazurek, Iwona Mazurek. 3 miejsce przypadło drużynie z Pieńkowa w składzie: Aneta Bogus, Artur Bogus, Danuta Rąpalska, Przemysław Przybylski, Leszek Podemski. Miejsce 4 zajęło sołectwo Pieńkówko w składzie: Andrzej Wieliński, Waldemar Juszczak, Przemysław Kostrzewa, Lucyna Kostrzewa, Elżbieta Bosak.

5DPW0414

IMG_0581

W Dożynkowym Rzutowym Torze Sołtysa udział wzięło 20 sołtysów. Najlepsi okazali się:

Wśród Pań:
Danuta Rąpalska - Sołtys Pieńkowa,
Anna Rosołowska – Sołtys Pałówka oraz Agnieszka Belziuk – Znojek – Sołtys Korlina

Wśród Panów:
Adrian Pawłowski – Sołtys Nosalina
Daniel Pakos – Sołtys Wilkowic
Piotr Sawicki – Sołtys Mazowa.

Po dokonaniu podsumowania w klasyfikacji ogólnej zwyciężyło sołectwo Rusinowo i tym samym zostało gospodarzem przyszłorocznych dożynek. Miejsce 2 zajęło sołectwo Nosalin, zaś miejsce 3 ex-aequo sołectwo Marszewo i sołectwo Mazów.

IMG_0841

IMG_0843

         Najmłodsi uczestnicy sobotniego wydarzenia mogli wypróbować swoich sił w wykonywaniu produktów z gliny, bez ograniczeń korzystali z dmuchańców, Mieli także możliwość zaprezentowania swoich zdolności plastycznych pod opieką świetliczanek na czele z artystą plastykiem Panią Jadwigą Czerwińską, z którymi wykonywali przepiękne dzieła sztuki.
         Przed godziną 19 plac dożynkowy zamienił się w miasteczko koncertowe. Pozytywne emocje, szaleństwo, piękne tancerki, upragnieni wykonawcy, świetna zabawa, tak w skrócie można podsumować ponad trzy godzinne występy gwiazd Disco Polo oraz „Rui Carlosa Ferreira” ex „Bad Boys Blue” na wilkowickiej scenie.

5DPW0634

5DPW0724

       Jako pierwszy wystąpił zespół Camasutra, jego największe przeboje to „Chce cię mieć na chwilę”, „Do nieba bram”, „Dla mnie ty”, „Będę tylko twoja” i „Jesteś moim ideałem”. Kolejno koncertował zespół Extazy - znany z takich utworów jak "Noc taka czarna", "Chciałem być" i "Tylko moja dziewczyna". Piosenka "Noc taka czarna" była hitem 2018 roku, a dodatkowo jednym z najpopularniejszych klipów disco polo tego roku. Kilka minut po godzinie 21 na scenie pojawił się „Rui Carlosa Ferreira” – gwiazda wieczoru. Artysta wraz z zespołem dał niezapomniany występ, który olśnił publiczność zgromadzoną w Wilkowicach. W piosence wykonanej na bis Carlosowi towarzyszył sołtys Wilkowic – Daniel Pakos. Duet ten wzbudził ogromną aprobatę wśród widowni.

IMG_1028

IMG_0967

          Imprezę prowadziła Ewelina Ciróg – pracownik UG Postomino. Zabawa dożynkowa trwała do późnych godzin nocnych przy muzyce Zespołu Silent.

       Wielkie słowa uznania należą się całej społeczności sołectwa Wilkowice, która włożyła ogrom pracy, aby tak wspaniale przyjąć wszystkich przybyłych na uroczystość gości. Pragniemy podziękować w szczególności Danielowi Pakosowi – sołtysowi i mieszkańcom Wilkowic – za nieocenioną pracę oraz czas poświęcony przygotowaniom.

      Dziękujemy pracownikom Centrum Kultury i Sportu w Postominie oraz pracownikom Urzędu Gminy w Postominie za pomoc w przygotowaniach i sprawne przeprowadzenie wspanialej imprezy.

       Dziękujemy Straży Gminnej w Postominie, Straży Granicznej w Darłowie, Komendzie Powiatowej Policji w Sławnie oraz strażakom OSP z Pałówka, Nacmierza i Postomina.

         Serdeczne podziękowania kierujemy także dla licznego grona sponsorów, gdyż bez ich pomocy i wsparcia organizacja przedsięwzięcia na taką skalę nie byłaby możliwa.

LISTA SPONSORÓW