facebook-ckis
 • Koncerty...
 • Sport
 • Zabawa
 • Kultura

IMG__115Modlitwa, bochny chleba, wieńce dożynkowe, śpiew, taniec, dobra zabawa, wszystko to w podziękowaniu za zebrane plony miało miejsce 22 września 2018 roku w Nosalinie podczas gminnego święta plonów.

Dożynkowa uroczystość rozpoczęła się polową Mszą Świętą, celebrowaną przez proboszcza parafii Sycewice ks. Piotr Ratajczak, który poświęcił także przyniesione wieńce dożynkowe oraz chleby wypieczone z tegorocznych ziaren zbóż. Do modlitwy włączył się rówież proboszcz parafii Sławsko ks. Andrzej Skibiński.

 

IMG__17

Otwarcia uroczystości dożynkowej dokonał Wójt Gminy Postomino – Janusz Bojkowski w asyście Przewodniczącego Rady Gminy – Daniela Pakosa, Dyrektora Centrum Kultury i Sportu – Marka Leśniewskiego i sołtysa sołectwa Nosalin – Adriana Pawłowskiego. Wójt tradycyjnie podziękował rolnikom za tegoroczny trud i wysiłek przy zbiorach życząc dalszej owocnej pracy. Sołtys, który pełnił rolę gospodarza dożynek, po raz drugi z rzędu, dziękował swoim mieszkańcom za wspaniałą pomoc w organizacji całej imprezy oraz życzył wszystkim udanej zabawy.

IMG__125

Zaszczytna funkcja starostów tegorocznych dożynek podobnie jak w roku ubiegłym  przypadła Marlenie Caspari i Adrianowi Morce – rolnikom z sołectwa Nosalin, którzy przekazali piękny bochen chleba – symbol niedawno zakończonych żniw – na ręce Wójta Gminy, aby dzielił go sprawiedliwie wśród mieszkańców Gminy. W czasie ceremonii Kapela Ludowa "Pieńkowianie" grała znaną wszystkim pieśń "Plon, Niesiemy Plon". Uczestnicy dożynek barwnie odtańczyli poloneza, gdzie w pierwszej parze dzielnie kroczył Wójt naszej Gminy – Janusz Bojkowski wraz z Prezes Postomińskiego Stowarzyszenia „Razem Lepiej” –Teresą Rysztak.

IMG__224

Przed sceną wyeksponowano okazałe i misternie wykonane wieńce, które wprawiały w zdumienie i budzily zachwyt wśród uczestników dożynkowej uroczystości. Symbol ciężkiej pracy rolników został w tym roku zaprezentowany przez piętnaście sołectw naszej Gminy. Ocenę wieńców pod względem formalnym dokonała komisja konkursowa w składzie: Aleksandra Kurek - Zastępca Wójta Gminy Postomino i Mark Leśniewski – Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Postominie, natomiast pod względem artystycznym dzieła powstające z natury oceniły Panie: Joanna Surgiel – Kierownik Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach oraz Natalia Kotas – Nauczyciel Szkoły Podstawowej w Darłowie. Po dokonaniu oceny i zsumowaniu punktów komisja sklasyfikowała 12 wieńców i tak: 1 miejsce zajęło sołectwo Staniewice z ilością 13 punktów, 2 miejsce sołectwa Pieńkowo oraz Wilkowice z ilością 12 punktów, 4 miejsce również ex-aequo sołectwo Jarosławiec i Pieszcz z ilością 10 zdobytych punków. Kolejno miejsce 6 Pałowo – 8 punktów, miejsce 7 Nacmierz – 7 punktów, miejsce 8 Kanin – 6 punktów, miejsce 9 Rusinowo – 5 punktów, miejsce 10 Chudaczewo – 4 punkty, miejsce 11 Mazów – 3 punkty, miejsce 12 Królewo – 2 punkty.

IMG__148

Sołectwa przygotowały także wspaniałe stoiska, na których można było spróbować lokalnych specjałów, domowych produktów, ciast. Były pieczone mięsa, kiełbaski, różnego rodzaju pierogi, chleb ze smalcem i wiele innych pyszności. W tym przypadku praca mieszkańców poszczególnych wsi była także oceniana. Według komisji konkursowej najciekawsze stoiska przygotowało sołectwo: Kanin, następnie w kolejności: Wszedzień, Rusinowo, Pieszcz, Wilkowice, Staniewice, Pałowo, Tyń, Chudaczewo, Pałówko, Nacmierz.

IMG__37

W bloku artystycznym dożynkowych uroczystości wystąpili przedstawiciele Szkoły Podstawowej ze Staniewic - Zespół wokalny „Mini złote nutki” i jego solistki: Marysia Prus, Gabrysia Zwolan oraz duet Zuzanna Morawiec i Hania Czarnuch, jak również zespoły taneczne: „Błysk”, „STEP BY STEP” i „Bolero”. Dla nosalińskiej publiczności zaśpiewały także Martyna Kotowicz ze Szkoły Podstawowej w Postominie oraz Patrycja Pawłowska z Nosalina. Na dożynkowej scenie zaprezentowała się również Młodzieżowa Orkiestra Dęta im Zbigniewa Galka z Postomina. Wystąpiła Kapela Ludowa "Pieńkowianie" i Zespół Wokalny "Pieszczanki". W tańcu z miotłami można było podziwiać członkinie Postomińskiego Stowarzyszenia „Razem Lepiej”. Pokaz bokserski zademonstrowali bokserzy Szkółki Czarni Słupsk.

IMG__295

W trakcie dożynek rozstrzygnięty został konkurs organizowany przez Wójta Gminy Postomino "Piękna wieś”, „Piękna posesja". Najpiękniejszą wsią Gminy Postomino w roku 2018 według komisji konkursowej została miejscowość Wszedzień. W kategorii „Piękna posesja” pierwsze miejsce wywalczył Pan Franciszek Drewing z Pieszcza.

IMG__608

Wszyscy chętni mogli wziąć udział w zawodach rekreacyjnych, gdzie rozegrano 5 konkurencji. Nagrody zostały ufundowane przez sponsorów. Wyniki poszczególnych konkurencji:

Dożynkowy rzut beretem – Kobiety: Krystyna Chabowska – Karsino, Bronisława Siwiuk - Staniewice, Daniela Igras – Królewo; Mężczyźni: Konrad Wal – Staniewice, Patryk Żakowski – Karsino, Jerzy Siwiuk – Staniewice.

Balotowy spacer „Żniwiarza” – Kobiety: Halina Wiśniewska – Wilkowice, Daniela Igras – Królewo; Mężczyźni: Dominik Janik – Nosalin, Patryk Żakowski – Karsino, Adam Chabowski – Karsino.

Dożynkowy żniwiarz w toczeniu opony – Kobiety: Halina Wiśniewska – Wilkowice, Krystyna Chabowska – Karsino, Daniela Igras – Królewo; Mężczyźni: Adam Chabowski – Karsino, Sebastian Krogulec – Rusinowo, Patryk żakowski – Karsino.

Dożynkowy żongler – Krzysztof Ludwicki – Pieńkowo, Maciej Pacak – Pałowo, Adam Chabowski – Karsino.

Dożynkowy Strzelec – Kobiety: Jolanta Szadura – Bobolice, Karolina Gut – Sławno, Ewelina Janus – Kobylnica; Mężczyźni: Piotr Jaworski – Słupsk, Paweł Surma- Nosalin, Mariusz Hahuła – Słupsk; Sołectwo: Nacmierz, Staniewice, Kanin.

W Sztafecie Dożynkowej Sołectw udział wzięło 9 drużyn. Zwyciężyło sołectwo Kanin w składzie: Krzysztof Gil, Dominika Gil, Mateusz Bartnik, Klaudia Bartnik, Oliwier Dowgiełowicz. 2 miejsce zajęło sołectwo Wilkowice w składzie: Daniel Pakos, Alicja Zwolan, Halina Wiśniewska, Krzysztof Łój, Krzysztof Wiewiórski. 3 miejsce przypadło drużynie z Pieszcza w skladzie: Grzegorz Owsiuk, Jakub Owsiuk, Agnieszka Zielonka, Krystyna Zielonka, Piotr Rożnawski

IMG__158

W Dożynkowym Slalomowym Torze Sołtysa udział wzięło 12 sołtysów. Najlepsi okazali się

Wśród Pań:

Maria Lech-Szajner - Sołtys Wszedzienia z czasem 1 min. 43.24
Bronisława Siwiuk – Sołtys Staniewic – czas 2 min. 09.63
Danuta Rąpalska – Sołtys Pieńkowa - czas 2 min. 31.47
Daniela Igras – Sołtys Królewa –czas 2 min. 37.36
Karolina Marczak – Sołtys Tynia - czas 3 min. 58.67

Wśród Panów:

 Daniel Pakos – sołtys Wilkowic – czas 59 sekund 94
Dariusz Spociński  - sołtys Chudaczewa – czas 1 min. 32.23
Adam Drapała – Sołtys Rusinowa – czas 1 min. 38.22
Krzysztof Gil – Sołtys Kanina – czas 1 min. 49.18
Zenon Morka – Sołtys Pieszcza – czas 2 min. 08.05
Marcin Plytta – sołtys Marszewa – czas 2 min. 11. 57
Jędrzej Banasik – sołtys Pałowa – czas 2 min. 16.51

            Najmłodsi uczestnicy sobotniego wydarzenia bez ograniczeń mogli korzystać z dmuchańców, przejażdżek na kucykach, mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności plastycznych pod opieką świetliczanek, z którymi wykonywali różne dzieła sztuki.

            Podczas dożynkowych obchodów można było przyjrzeć się rozwojowi w rolnictwie. Zaobserwować jak bardzo na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zmienił się sprzęt wykorzystywany przez gospodarzy do uprawy pól. A to wszystko za sprawą strych ciągników jakie wystawili hobbiści, którzy również z radością zabierali na przejażdżki swoim sprzętem chętnych uczestników wydarzenia.

IMG__909

Choć pogoda nie rozpieszczała przybyłych do Nosalina, a silny wiatr i deszcz w godzinach popołudniowych na moment wstrzymał świętowanie, zabawa była świetna. Przed godziną 19 scenę opanował Zespół „VEEGAS”, który w taneczny klimat wprowadził „dożynkowiczów”. Fankom zespołu piszczącym pod sceną nie straszne były strugi deszczu. Część osób bawiła się jednak pod ogromnym namiotem. O godzinie 20:30 na scenie pojawił się Zespół „ENEJ” – gwiazda wieczoru tegorocznego święta. Widownia oszalała – taniec, śpiew, ogólne szaleństwo. Udany choć deszczowy dożynkowy wieczór zakończyła zabawa taneczna przy muzyce na żywo.

IMG__94

Wielkie słowa uznania należą się całej społeczności sołectwa Nosalin, która włożyła ogrom pracy, aby tak wspaniale przyjąć wszystkich przybyłych na uroczystość gości. Pragniemy podziękować, tym którzy przyczynili się do organizacji dożynek, a w szczególności Adrianowi Pawłowskiemu – sołtysowi i mieszkańcom Nosalina – za nieocenioną pracę oraz czas poświęcony przygotowaniom. Dziękujemy Straży Gminnej w Postominie, Straży Granicznej w Darłowie , Policji w Postominie oraz strażakom ochotnikom z Pieszcza, Staniewic i Wilkowic, dodatkowo za pyszną grochówkę.

IMG__1014

Serdeczne podziękowania kierujemy dla licznego grona sponsorów, gdyż bez ich pomocy i wsparcia organizacja przedsięwzięcia na taką skalę nie byłaby możliwa.

Galeria zdjęć:

LISTA SPONSORÓW DOŻYNEK „Nosalin 2018"

 1. Agromor - Ryszard Niemczura, Paweł Łuczak - Sławno
 2. Centrum Kultury i Sportu w Postominie
 3. Darłowska Lokalna Grupa Rybacka    
 4. EDEN-  Catering Kamila Żywiecka – Słupsk
 5. Firma Handlowa Bogumiła i Jacek Wituszyńscy - Postomino
 6. Gmina Postomino
 7. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Postominie
 8. Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska - Postomino
 9. Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne w Postominie
 10. Gospodarstwo Rolne Jerzy Siwiuk - Staniewice
 11. Gospodarstwo Rolne Joanna i Zenon Lech - Wszędzień
 12. Grzegorz Kukowski – Pałowo
 13. Hatching Eggs Farms – Janusz Kaczmarek, Marcin Bartkowiak 
 14. Hurtownia Art. Spożywczych „MAGDA” – Zbigniew Kaczmarek – Sławno
 15. Karczma „U Ola” – Andrzej Dastig
 16. Lewiatan Sławsko/Staniewice - Joanna i Sławomir Siudek
 17. Mieszkańcy Sołectwa Nosalin
 18. Młodzieżowa Orkiestra Dęta im. Zbigniewa Galka w Postominie
 19. Ochotnicza Straż Pożarna –Pieszcz, Staniewice, Wilkowice
 20. Ośrodek Kolonijno - Wypoczynkowy „BARKA” - Stefan i Ewelina Kwiatkowscy - Jarosławiec
 21. Ośrodek Kolonijno -Wypoczynkowy „RAFA” - Igor i Sylwia Kwiatkowscy - Jarosławiec
 22. Ośrodek Wczasowo - Rehabilitacyjny „ARKA” - Stefan Kwiatkowski - Jarosławiec
 23. Park Wodny „Jan” Darłówko – Janina Kroplewska
 24. Piekarnia „Taja” - Janina i Roman Tama - Jarosławiec
 25. PPHU CALDRES – Ewelina Boros – Sławno
 26. Pracownia Sztuk Pięknych „GAMA” Postomino - Jadwiga Czerwińska
 27. Regionalna Kasa Ubezpieczeń Społecznych (KRUS) Koszalin
 28. Restauracja „Jackowo” - Mieczysław Zawada - Jarosławiec
 29. Restauracja „Stare Kino” w Sławnie
 30. Sanatorium Panorama Morska – Danuta i Leszek Haratyk - Jarosławiec
 31. Sklep Sportowy „PUMA”- Krystyna Grabowska - Sławno
 32. Sklepy ABC Staniewice, Pieńkowo – Gabriela i Adam Pruske
 33. Sołectwo Pałówko
 34. Straż Gminna  w Postominie
 35. Szkoła Podstawowa w Staniewicach
 36. Szkoła Podstawowa we Wrześnicy
 37. Zakład Elektryczny – Stanisław Kowalski – Sławno
 38. Zakład Ogólnobudowlany - Ryszard Kowalski - Postomino
 39. Zakład Ubojni i Przetwórstwa w Bobrowiczkach - Maria i Grzegorz Sendeccy
 40. Zakład Usług Leśnych „Las” - Eugeniusz Hutman - Mazów
 41. Zespół Ludowy „Pieńkowianie”  
 42. Zespół Ludowy „Pieszczanki”
 43. Radni i sołtysi:
 • Drapała Adam
 • Foryś Emilia
 • Jasińska Wioletta
 • Lech-Szajner Maria
 • Nieradka Katarzyna
 • Pakos Daniel
 • Rąpalska Danuta
 • Rzeczkowska Emilia
 • Sadowski Paweł