facebook-ckis
  • Koncerty...
  • Sport
  • Zabawa
  • Kultura

IMG 7250 Large    Ze względu na bogatą tradycję rolniczą naszej gminy dzień dożynek jest bardzo szczególny i wyniosły. Tegoroczne Gminne Dożynki 2017 podczas których mieszkańcy sołectw podziękowali za rolnicze plony, odbyły się 16 września 2017 roku w Nosalinie.

    Dożynkową uroczystość rozpoczęła polowa msza święta, którą celebrował proboszcz parafii Sławsko – Andrzej Skibiński. Poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe oraz chleby z tegorocznych ziaren zbóż. Otwarcia uroczystości dożynkowej dokonał Wójt Gminy Postomino – Janusz Bojkowski w asyście Przewodniczącego Rady Gminy – Daniela Pakosa, Dyrektora Centrum Kultury i Sportu – Marka Leśniewskiego i sołtysa sołectwa Nosalin – Adriana Pawłowskiego. Podziękował rolnikom za tegoroczny trud i wysiłek przy zbiorach życząc dalszej owocnej pracy.

 

IMG 7277 Large

    Zaszczytna funkcja tegorocznych dożynek przypadła Marlenie Caspari i Adrianowi Morce – rolnikom z sołectwa Nosalin, którzy przekazali piękny bochen chleba – symbol niedawno zakończonych żniw – na ręce Wójta Gminy, aby dzielił go sprawiedliwie wśród mieszkańców Gminy. W czasie ceremonii kapela ludowa "Pieńkowianie" grała znaną wszystkim pieśń "Plon, Niesiemy Plon"

IMG 7250 Large

    Życzenia rolnikom przekazali również Przewodniczący Rady Gminy – Daniel Pakos i Sołtys Sołectwa Nosalin – Adrian Pawłowski. Życzenia i upominek na ręce Wójta Gminy przekazał też burmistrz zaprzyjaźnionej gminy Trinwillershagen, który przybył do Nosalina wraz z delegacją, aby świętować zakończenie żniw wspólnie z mieszkańcami naszej gminy

    W dalszej części dożynkowej uroczystości scena należała do naszych lokalnych artystów. W bloku artystycznym wystąpili: Stowarzyszenie "Razem Lepiej" z Postomina, którzy zaprezentowali wraz z częścią niemieckiej delegacji wspólnego poloneza, gdzie w pierwszej parze dzielnie kroczył Wójt naszej Gminy. W bloku artystycznym wystąpiła: Szkoła Podstawowa Staniewice, Zespół Szkół w Pieszczu, Stowarzyszenie "Razem Lepiej", wystąpiła także Młodzieżowa Orkiestra Dęta im Zbigniewa Galka z Postomina. Pokaz umiejętności zademonstrowali karatecy klubu karate Kyokushin przy CKiS Postomino, wystąpiła kapela ludowa "Pieńkowianie" i zespół wokalny "Pieszczanki". W trakcie dożynek rozstrzygnięty został konkurs organizowany przez Wójta Gminy Postomino "Piękna wieś, piękna posesja".

IMG 7338 Large

     Symbolem ciężkiej pracy rolników są wieńce dożynkowe, w tym roku wystawiono do konkursu 20 misternie wykonanych dzieł. Ocenę wieńców pod względem formalnym dokonała komisja konkursowa w składzie: Aleksandra Kurek – V-ce Wójt Gminy Postomino i Mark Leśniewski – Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Postominie, a pod względem artystycznym Alina Kawecka z ODR w Baszkowicach i Elżbieta Nakielska z Wiekowic gm. Darłowo. Po sumowaniu punktów ustalono kolejność miejsc: Nosalin, Wszędzień, Jarosławiec – po 15 punktów, Staniewice – 12 punktów, Pieńkowo – 11 punktów, Kanin – 10 punktów, Pieszcz – 9 punktów, Wilkowice – 8 pkt, Tyń – 6 pkt, Pałowo – 5 pkt, Naćmierz – 4 pkt, Rusinowo – 3 pkt, Chudaczewo, Dzierżęcin, Złakowo – 2 pkt, Marszewo, Postomino, Mazów, Korlino – 1 pkt. W konkursie na najciekawsze stoisko sołeckie uczestniczyło 12 sołectw. Komisja miała zdecydowanie trudne zadanie, bo sołectwa wykazały się niezwykłym kunsztem i pomysłowością promując swoje walory. Po 15 pkt zdobyły sołectwa: Dzierżęcin, Nosalin, Pieszcz, Kanin kolejne były Staniewice – 11 pkt, Chudaczewo – 10 pkt, Pieńkowo, Złakowo – 9 pkt, Rusinowo – 7 pkt, Naćmierz – 6 pkt, Wilkowice – 5 pkt, Jarosławiec – 4 pkt.

Wszyscy chętni mogli wziąć udział w zawodach rekreacyjnych, gdzie rozegrano 8 konkurencji

Nagrody zostały ufundowane przez sponsorów. Wyniki poszczególnych konkurencji:

RZUT GUMOWCEM DO CELU; Kobiety: Daniela Igras – Królewo, Stanisława Przybyła – Sławno, Krystyna Dziobek - Sławsko; Mężczyźni: Patryk Cuper – Pieszcz, Daniel Pakos – Wilkowice, Tadeusz Żelazko – Korlino. Dożynkowy strzelec; Kobiety: Klaudia Bal – Bobolice, Anna Jażdżewska – Postomino, Kamila Ryng – Pieńkówko; Mężczyźni: Dawid Kurata – Bobolice, Marcin Wójcik – Staniewice, Stanisław Krzewiński – Dzierżęcin

SLALOMOWY SPACER ŻNIWIARZA; Kobiety: Halina Wiśniewska – Wilkowice, Maria Lech-Szajner – Wszędzień, Krystyna Krogulec – Rusinowo; Mężczyźni: Grzegorz Brzyszcz – Pieńkowo, Stanisław Krogulec – Rusinowo, Dariusz Gradek – Bielkówko

DOŻYNKOWY ŻONGLER; Krzysztof Ludwicki – Pieńkowo, Julia Siwiuk – Staniewice, Sebastian Krogulec – Rusinowo

DOŻYNKOWY RZUT BERETEM; Kobiety: Krystyna Dziobek – Sławsko, Jolanta Lampkowska – Naćmierz, Stanisława Przybyła – Sławno; Mężczyźni: Sebastian Krogulec – Rusinowo, Thomas – Niemcy, Grzegorz Brzyszcz – Pieńkowo

TOCZENIE BALOTU; Kobiety: Wiśniewska Halina – Wilkowice, Daniela Igras – Królewo
Mężczyźni: Stanisław Krzemiński – Dzierżęcin, daniel Wieczyński – Ronino, Grzegorz Brzyszcz – Pieńkowo

SZTAFETA DOŻYNKOWA SOŁECTW:
1. Pieńkowo,
2. Pieszcz,
3. Kanin,
4. Wilkowice

DOŻYNKOWY RZUTOWY TOR SOŁTYSA:

SOŁTYSI:
1 Daniel Pakos – Wilkowice
2. Adrian Pawłowski – Nosalin
3. Krzysztof Gil – Kanin.

SOŁTYSKI:
1. Wioletta Jasińska – Dzierżęcin,
2. Daniela Igras – Królewo,
3. Karolina Marczak – Tyń.

IMG 7487 Large

     W rozegranych zawodach strzeleckich z broni pneumatycznej pomiędzy Gminą Postomino i niemiecką Gminą Trinwillershagen zwyciężyli goście, najlepszymi zawodnikami w swych drużynach byli Olaf Chichel i Marek Leśniewski strzelając po 43 pkt dla drużyn.

     Swoją ofertę prezentował Sławieński Oddział Banku BGŻ BNP Paribas S.A., gdzie każdy mógł zasięgnąć porad finansowych, dowiedzieć się o warunkach preferencyjnych kredytów czy też o prowadzeniu rachunków indywidualnych. Milusińscy mogli korzystać z dmuchańców, przejażdżek na kucykach, mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności pod opieką świetliczanek z którymi wykonywali różne małe dzieła.

    Obchody święta plonów nie mogły się odbyć bez koncertów. W taneczny klimat "dożynkowiczów" wprowadził zespół JUMPER, a po nim gwiazdą wieczoru tegorocznych dożynek był zespół "WEEKEND", który przyciągnął na swój koncert ponad 2000 widzów. Niezwykle udany dożynkowy wieczór zakończyła zabawa taneczna przy muzyce na żywo.
     Ogromne słowa uznania należą się całej społeczności sołectwa Nosalin, która w niezwykły sposób przystroiła swoją wieś i godnie przyjęła wszystkich przybyłych na tą uroczystość gości. Pragniemy podziękować wszystkim którzy przyczynili się do organizacji dożynek, a w szczególności Adrianowi Pawłowskiemu – sołtysowi i mieszkańcom Nosalina – za wielki wkład oraz czas poświęcony przygotowaniom. Dziękujemy Straży Gminnej w Postominie, Straży Granicznej w Darłowie , Policji w Postominie oraz strażakom ochotnikom z Pieszcza i Wilkowic, dodatkowo za pyszną grochówkę.

IMG 7242 Large

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ - KLIKNIJ TUTAJ!!!

WIĘCEJ ZDJĘĆ cz.2 - KLIKNIJ TUTAJ!!!

 

Serdeczne podziękowania kierujemy dla licznego grona sponsorów, gdyż bez ich pomocy i wsparcia organizacja przedsięwzięcia na taką skalę nie byłby możliwa.

LISTA SPONSORÓW DOŻYNEK „Nosalin 2017"


• Gmina Postomino
• Centrum Kultury i Sportu w Postominie
• Mieszkańcy Sołectwa Nosalin
• Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne w Postominie
• Laminopol Sp. z o.o.
• Straż Gminna w Postominie
• Darłowska Lokalna Grupa Rybacka
• Bank Spółdzielczy Ustka
• Ośrodek Kolonijno -Wypoczynkowy „RAFA" - Igor i Sylwia Kwiatkowscy - Jarosławiec
• Ośrodek Kolonijno - Wypoczynkowy „BARKA" - Stefan i Ewelina Kwiatkowscy - Jarosławiec
• Ośrodek Wczasowo - Rehabilitacyjny „Arka" - Stefan Kwiatkowski - Jarosławiec
• Piekarnia „Taja" - Janina i Roman Tama - Jarosławiec
• Zakład Ogólnobudowlany - Ryszard Kowalski - Postomino
• Zakład Usług Leśnych „Las" - Eugeniusz Hutman - Mazów
• Park Wodny „Jan" Darłówko – Janina Kroplewska
• Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska - Postomino
• BGŻ BNP Paribas S.A. w Sławnie
• Sklepy ABC Staniewice, Pieńkowo – Gabriela i Adam Pruske
• Restauracja „Jackowo" - Mieczysław Zawada - Jarosławiec
• Agromor - Ryszard Niemczura, Paweł Łuczak - Sławno
• Domki Letniskowe i Pensjonat „Arkadia" - Ewa Zygmunt Karwaccy - Jarosławiec
• Usługowy Zakład Instalatorstwa Sanitarnego - Wiesław Gawęda - Ronino
• Sanatorium Panorama Morska – Danuta i Leszek Haratyk - Jarosławiec
• Bank Spółdzielczy w Ustce
• Hatching Eggs Farms – Janusz Kaczmarek, Marcin Bartkowiak
• Krystyna Grabowska Sklep Sportowy „PUMA"- Sławno
• Ośrodek Wczasowo - Kolonijny „MARYSIEŃKA" - Anna i Wojciech Gajewscy - Jarosławiec
• Karczma „U Ola" – Andrzej Dastig
• Gospodarstwo Rolne Jerzy Siwiuk - Staniewice
• Gospodarstwo Rolne Joanna i Zenon Lech - Wszędzień
• Firma Handlowa Bogumiła i Jacek Wituszyńscy - Postomino
• EDEN Beauty Farm - Spa Chudaczewko
• Zakład Uboju i Przetwórstwa Mięsnego – Maria Grzegorz Sendeccy - Bobrowiczki
• Grupa Zamiejscowa Placówka Straży Granicznej w Darłowie
• Ochotnicza Straż Pożarna - Wilkowice
• Restauracja "W Starym Kinie" - Sławno
• Ośrodek Wczasowo-Kolonijny "Marysieńka" - Jarosławiec
• Gospodarstwo Rolne Gabriel Golczyk - Sławno
• Pracownia Sztuk Pięknych „GAMA" Postomino - Jadwiga Czerwińska
• Młodzieżowa Orkiestra Dęta im. Zbigniewa Galka w Postominie
• Ochotnicza Straż Pożarna - Staniewice
• Ochotnicza Straż Pożarna - Pieszcz
• Zespół Ludowy „Pieńkowianie"
• Zespół Ludowy „Pieszczanki"
• PPHU CALDRES – Ewelina Boros – Sławno
• Hurtownia Art. Spożywczych „MAGDA" – Zbigniew Kaczmarek – Sławno
• Grzegorz Kukowski – Pałowo
• Morpol S.A. – Duninowo
• Lewiatan Sławsko/Staniewice – Joanna i Sławomir Siudek
• Sołectwo Kowalewice
• Szkoła Podstawowa we Wrześnicy
• Gospodarstwo Rolne - Iwona Wiktor - Staniewice
• Szkoła Podstawowa w Staniewicach
• Zespół Szkół Społecznych w Korlinie
• Salon Kominkowy „AURORA" – Alicja i Hubert Walczak
• Mieczysław Rudzki - Nosalin

RADNI I SOŁTYSI:
• Marczak Karolina
• Foryś Emilia
• Morka Zenon
• Czechowski Paweł
• Rąpalska Danuta
• Pakos Daniel
• Domżałowicz Marek
• Ludwikowska Agnieszka
• Belt Arkadiusz
• Sadowski Paweł
• Lech-Szajner Maria
• Żukowska Helena
• Nieradka Katarzyna
• Stożek-Kowalska Agnieszka
• Sowiński Janusz
• Franczak Mariusz
• Urbański Krzysztof
• Siwiuk Bronisława
• Wioletta Jasińska
• Adam Drapała
• Maria Lech-Szajner
• Urszula Matuszak

• MIESZKAŃCY NOSALINA, KTÓRZY ZARÓWNO FINANSOWO JAK RÓWNIEŻ WŁASNĄ PRACĄ ORAZ SPRZĘTEM WSPOMOGLI ORGANIZACJE TEGOROCZNYCH DOŻYNEK.

P1350395 Large

 

P1350399 Large

 

P1350402 Large

 

P1350410 Large

 

P1350430 Large

 

P1350438 Large

 

P1350442 Large

 

P1350444 Large

 

P1350670