facebook-ckis
 • Koncerty...
 • Sport
 • Zabawa
 • Kultura

wieńce      W sobotę 19 września 2015 roku na boisku wiejskim w Pałówku odbyły się Gminne Dożynki, podczas których nasi mieszkańcy uroczyście dziękowali za tegoroczne zbiory. Dzień ten jest zawsze dla nas bardzo szczególny ze względu na bogatą tradycję rolniczą naszej gminy. Piękna pogoda sprawiła, że na imprezę przybyły setki osób, a relacja z dożynek obiegła większość gazet i portali regionalnych.


      Tegoroczne Święto plonów rozpoczęło się uroczystą mszą świętą polową, którą celebrował ks. Krzysztof Karwasz. Następnie oficjalnego otwarcia uroczystości, po wcześniejszej ceremonii przyjęcia chleba od starostów dożynek – Małgorzaty i Andrzeja Kowal oraz sołtysa gospodarzy Krzysztofa Urbańskiego, dokonał Wójt Gminy Postomino – Janusz Bojkowski, w asyście przewodniczącego Rady Gminy Postomino – Daniela Pakosa oraz Dyrektora Centrum Kultury i Sportu - Marka Leśniewskiego. Wójt serdecznie powitał wszystkich zebranych, dziękował rolnikom za trud ich ciężkiej pracy oraz życzył wszystkim wielu miłych wrażeń i wspaniałej zabawy.

     W dalszej części uroczystości scena dożynkowa należała do naszych lokalnych artystów. W bloku artystycznym przepięknie zaprezentowały się delegacje szkół ze Staniewic, Pieszcza, Postomina i Korlina, Gitarzyści z sekcji działającej przy Centrum Kultury i Sportu w Postominie oraz Grupa Taneczna trenująca również przy Centrum Kultury i Sportu w Postominie oraz Stowarzyszenie „Nasza przyszłość". Na scenie nie zabrakło również Orkiestry Dętej pod batutą Marcina Rąpalskiego i Andrzeja Kaczyńskiego oraz Kapeli Ludowej „Pieńkowianie" oraz „Pieszczanek".

      Milusińscy" tego dnia mogli m.in. korzystać z dmuchawców, przejażdżek na kucykach, mieli możliwość zaprezentować swoje artystyczne zdolności pod okiem Pani Jadwigi Czerwińskiej i Pań Świetliczanek z terenu gminy Postomino.

     Symbolem ciężkiej pracy rolników są wieńce dożynkowe, które tradycyjnie w naszej gminie przygotowują przedstawiciele poszczególnych sołectw. Wieńce składane są przed główną sceną dożynek, aby każdy mógł je podziwiać, biorą również udział w konkursie, w którym zwycięzcą zostaje najpiękniejszy. W tym roku wystawiono 20 pięknych, okazałych, artystycznych, zrobionych ze zboża budowli. Komisja w składzie: Marzena Świnoga – KRUS Koszalin, Arkadiusz Sip – Dyrektor Domu Kultury w Darłowie, Joanna Surgiel - Kierownik Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach (Oddział Sławno), nie miała łatwego zadania. Po zsumowaniu punktów cząstkowych przyznawanych przez oceniających kolejno miejsca w konkursie zajęły:

1 miejsce – Pieńkowo
2 miejsce – Pieszcz
3 miejsce – Tyń
4 miejsce – Staniewice
5 miejsce – Marszewo
5 miejsce – Pałowo
7 miejsce – Nosalin
8 miejsce – Jarosławiec
9 miejsce – Karsino
10 miejsce – Wilkowice, Kanin
11 miejsce - Chudaczewo, Dzierżęcin, Królewo, Łącko, Mazów, Naćmierz, Pałówko, Rusinowo, Wszędzień;

     Podczas sobotniego święta można było wziąć udział w różnych konkursach miedzy innymi w konkursie, „Bezpieczeństwo i higiena pracy w gospodarstwie rolnym z elementami pierwszej pomocy przedmedycznej", który rozgrywany był na stoisku Oddziału Regionalnego KRUS w Koszalinie. Najlepsza w ankiecie konkursowej okazała się Sołtys Staniewic – Bronisława Siwiuk.

     Wszyscy chętni mogli wziąć udział w zawodach rekreacyjno – sportowych organizowanych przez Centrum Kultury i Sportu w Postominie. Rozegrano 6 konkurencji, m.in. Rzut gumowcem do celu, Dożynkowy Strzelec, Dożynkowy Mistrz Fajerki, Dożynkowy Żongler, Dożynkowy rzut beretem, Dożynkowy żniwiarz w toczeniu balotu słomy. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji:

Rzut Gumowcem Sołtysa: Daniela Igras (Królewo) i Sebastian Krogulec (Rusinowo);
Dożynkowy Strzelec: Klaudia Bal (Bobolice) i Paweł Jędrzejewski (Rusinowo);
Dożynkowy Mistrz Fajerki: Elżbieta Pacak (Pałowo) i Dariusz Spociński (Chudaczewo);
Dożynkowy Żongler: Weronika Erwardt (Staniewice) i Krzysztof Wojciechowski (Naćmierz);
Dożynkowy Rzut Beretem: Bronisława Siwiuk (Staniewice) i Andrzej Lubaszyński (Górsko);
Dożynkowy Żniwiarz w Toczeniu Balotu Słomy: Halina Wiśniewska (Wilkowice) i Sebastian Krogulec (Rusinowo);

     Konkurs Na Najciekawsze Stoisko Sołeckie cieszy się coraz większą popularnością wśród naszych mieszkańców. W tym roku w konkursie uczestniczyło aż 14 stoisk. Komisja konkursowa, która także oceniała wieńce po raz kolejny miała trudne zadanie. Pełna klasyfikacja stoisk sołeckich:

1 Miejsce - Łącko
2 Miejsce - Pieszcz
3 Miejsce - Nosalin
4 Miejsce - Kanin
5 Miejsce - Staniewice
6 Miejsce - Pieńkowo, Korlino
8 Miejsce - Pałówko
9 Miejsce - Naćmierz
10 Miejsce - Wszędzień
11 Miejsce - Pieńkówko, Pałowo, Tyń, Rusinowo

      Konkurencją zaliczaną do Głównej Klasyfikacji Dożynkowej oprócz Stoiska i Wieńca była również: „Sztafeta Dożynkowa" oraz „Rzutowy Tor Sołtysa". W Sztafecie udział brało 3 reprezentantów sołectwa w tym minimum jedna kobieta. Najszybszymi drużynami okazali się:

1 Miejsce - Tyń
2 Miejsce - Karsino
3 Miejsce - Pałowo
4 Miejsce - Łącko
5 Miejsce - Kanin
6 Miejsce - Marszewo
7 Miejsce - Wszedzień
8 Miejsce - Nosalin
9 Miejsce - Staniewice
10 Miejsce - Wilkowice
11 Miejsce - Pieszcz
12 Miejsce - Pałówko
13 Miejsce - Rusinowo
14 Miejsce - Pieńkowo
15 Miejsce - Królewo

     Rzutowy Tor Sołtysów składał się z rzutu: ryżowymi woreczkami, ziemniakami, obręczami, kółkami ringo i rzutkami do tarczy. Najlepsi w tych zmaganiach okazali się:

1. Adrian Pawłowski (Sołtys Nosalina)
2. Daniel Pakos (Sołtys Wilkowic)
3. Krzysztof Gil (Sołtys Kanina)
4. Marcin Plytta (Sołtys Marszewa)
5. Dariusz Spociński (Chudaczewo)
6. Władysław Wrzesień (Łącko)

     W trakcie dożynek rozstrzygnięty został także konkurs organizowany przez Wójta Gminy Postomino „Piękna wieś, piękna posesja". W kategorii „PIĘKNA POSESJA" zgłoszono 6 posiadłości. Zwycięzyli:

1 miejsce - Anna Kaczorek - Wszędzień
2 miejsce - Krystyna i Eugeniusz Żynda - Królewo
3 miejsce - Anna Rosołowska - Pałówko
4 miejsce - Anna Mazurek - Pieńkowo
5 miejsce - Teresa i Józef Rysztak - Pieńkowo oraz Bożena i Jacek Chamerscy z Marszewa

      W kategorii „PIĘKNA WIEŚ" startowało 11 miejscowości. Zwyciężyło Marszewo, a kolejno miejsca zajęły: Pieńkowo, Staniewice, Pałówko, Karsino, Wilkowice. Wszędzień, Jezierzany, Mazów, Pałowo, Tyń.

      Po koncercie Zespołu Kubryk o godzinie 20.00 Wójt Gminy Postomino Janusz Bojkowski wraz z Dyrektorem Centrum Kultury i Sportu w Postominie Markiem Leśniewskim ogłosili zwycięzców Klasyfikacji Generalnej Sołectw tegorocznych dożynek. Byli nimi:

1. Nosalin - 45 pkt
2. Kanin - 42 pkt
3. Łącko - 42 pkt
4. Staniewice - 38 pkt
5. Tyń - 34 pkt
6. Pieszcz - 34 pkt

(W przypadku jednakowej ilości punktów w pierwszej kolejności decydowała konkurencja „Rzutowy Tor Sołtysów", a przypadku kolejnego remisu „Dożynkowa Sztafeta")

      Następnie głos zabrał sołtys Nosalina Adrian Pawłowski, który podziękował swoim mieszkańcom za wkład w historyczne zwycięstwo sołectwa, które dzięki temu otrzymało prawo do organizacji przyszłorocznego święta plonów oraz pogratulował sołtysowi i mieszkańcom Pałówka wspaniałej imprezy. To samo uczyniła Pani Bronisława Siwiuk, organizator dożynek w roku ubiegłym. Sołtys Pałówka Krzysztof Urbański podziękował Wójtowi i Dyrektorowi za pomoc w organizacji oraz całej społeczności gospodarzy za poświęcony czas i pracę w przygotowanie tak wspaniałej imprezy. Po przemówieniach na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru Zespół Piękni i Młodzi, którzy takimi utworami jak „Niewiara" czy „Kocham się w Tobie" rozgrzał do czerwoności publiczność w Pałówku. Po zakończeniu koncertu taneczną zabawę do białego rano poprowadził Zespół „Volare Show".

     Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przeprowadzenia dożynek, a w szczególności Krzysztofowi Urbańskiemu – Sołtysowi, Mariuszowi Franczakowi - Radnemu z tamtejszego okręgu, Radzie Sołeckiej oraz mieszkańcom Pałówka za wielki wkład pracy oraz czas poświęcony przygotowaniom. Serdeczne podziękowania kierujemy również do Sponsorów bez pomocy, których organizacja przedsięwzięcia na taką skalę nie byłaby możliwa.

Lista Sponsorów Dożynek „Pałówko 2015":

 • Gmina Postomino
 • Centrum Kultury i Sportu w Postominie
 • Sołectwo Pałówko
 • Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne w Postominie
 • Laminopol Sp. z o.o.
 • Straż Gminna w Postominie
 • Megawat Marszewo – Kazimierz, Andrzej Ordon
 • Bank Spółdzielczy Ustka
 • Ośrodek Kolonijno -Wypoczynkowy „RAFA" - Igor i Sylwia Kwiatkowscy - Jarosławiec
 • Ośrodek Kolonijno - Wypoczynkowy „BARKA" - Stefan i Ewelina Kwiatkowscy - Jarosławiec
 • Ośrodek Wczasowo - Rehabilitacyjny „Arka" - Stefan Kwiatkowski - Jarosławiec
 • Piekarnia „Taja" - Janina i Roman Tama - Jarosławiec
 • Zakład Ogólnobudowlany - Ryszard Kowalski - Postomino
 • Zakład Usług Leśnych „Las" - Eugeniusz Hutman - Mazów
 • Park Wodny „Jan" Darłówko - Dorota Majkut
 • Gminna Spółdzielnia Samopomocy Chłopskiej - Postomino
 • Bank Gospodarki Żywnościowej PARIBAS S.A. w Sławnie
 • Tawerna Maltańska - Marek Czerwiński - Jarosławiec
 • Restauracja „Jackowo" - Mieczysław Zawada - Jarosławiec
 • Agromor - Ryszard Niemczura, Paweł Łuczak - Sławno
 • Gospodarstwo Rolne „Agrikola"- Jacek Wrotniak - Nosalin
 • Domki Letniskowe i Pensjonat „Arkadia" - Ewa Zygmunt Karwaccy - Jarosławiec
 • Usługowy Zakład Instalatorstwa Sanitarnego - Wiesław Gawęda - Ronino
 • Sanatorium Panorama Morska - Danuta Leszek Haratyk - Jarosławiec
 • M&S Pomorska Fabryka Okien Sp. z.o.o - Słupsk
 • TEMP-SKAJ Jerzy Samulski - Pałówko
 • Pensjonat Strażnica - Piotr Żuchowski - Jarosławiec
 • Krystyna Grabowska Sklep Sportowy „PUMA"- Sławno
 • Ośrodek Wczasowo - Kolonijny „MARYSIEŃKA" - Anna Wojciech Gajewscy - Jarosławiec
 • TEAM –PACK Tomasz Mikołuć, Rafał Szymański - Słupsk
 • FUGA Firma Wielobranżowa Witold Poprawski - Sławno
 • DÖNER CHICKEN KEBAB - Jarosławiec
 • Gospodarstwo Rolne Jerzy Siwiuk - Staniewice
 • Gospodarstwo Rolne Joanna Zenon Lech - Wszędzień
 • Firma Handlowa Bogumiła Jacek Wituszyńscy - Postomino
 • EDEN Beauty Farm - Spa Chudaczewko
 • Zakład Uboju i Przetwórstwa Mięsnego – Maria Grzegorz Sendeccy - Bobrowiczki
 • Grupa Zamiejscowa Placówka Straży Granicznej w Darłowie
 • Ochotnicza Straż Pożarna - Wilkowice
 • Ks. Arkadiusz Oslislok – Parafia Sycewice
 • Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kolejarz" Waldemar Badziąg
 • Sołectwo Nosalin
 • Gospodarstwo Rolne Gabriel Golczyk - Sławno
 • Pracownia Sztuk Pięknych „GAMA" Postomino - Jadwiga Czerwińska
 • Chabowski Jan
 • Czechowski Paweł
 • Foryś Emilia
 • Franczak Mariusz
 • Jędrzejewski Paweł
 • Karwacki Zygmunt
 • Kujawa Danuta
 • Ludwikowska Agnieszka
 • Daniel Pakos
 • Rąpalska Danuta
 • Sowiński Janusz
 • Stożek - Kowalska Agnieszka
 • Strebel Roman
 • Wojtaś Roman
 • Żukowska Helena
 • Żuchowski Piotr
 • Pawłowski Adrian
 • Dybiec Małgorzata
 • Katarzyna Nieradka
 • Beata i Jarosław Kowal
 • Mirosław Szczepanek
 • Alicja i Grzegorz Kukowscy