facebook-ckis
  • Koncerty...
  • Sport
  • Zabawa
  • Kultura

DSC01773 Large      W sobotę 13 września 2014 roku na boisku wiejskim w Staniewicach odbyły się dożynki gminy Postomino, podczas których nasi mieszkańcy uroczyście dziękowali za tegoroczne zbiory. Dzień ten jest zawsze dla nas bardzo szczególny ze względu na bogatą tradycję rolniczą naszej gminy.
      Święto plonów rozpoczęło się dziękczynną mszą świętą polową, którą celebrował Proboszcz Parafii pw. Piotra i Pawła w Sławsku Wojciech Filimon. Oficjalnego otwarcia uroczystości, po wcześniejszej ceremonii przyjęcia chleba od starostów dożynek – Iwony Wiktor i Bartłomieja Paprockiego, dokonał Wójt Gminy Postomino – Janusz Bojkowski, w asyście Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Postomino – Zbigniewa Czerwińskiego. Wójt serdecznie powitał wszystkich zebranych, dziękował rolnikom za trud ich ciężkiej pracy oraz życzył wszystkim wielu miłych wrażeń i wspaniałej zabawy.

DSC01792 Large     W dalszej części uroczystości scena dożynkowa należała do naszych lokalnych artystów. W bloku artystycznym przepięknie zaprezentowały się delegacje szkół ze Staniewic, Pieszcza, Postomina, Zespół Master Freeze Crew z CKiS oraz Stowarzyszenie „Nasza przyszłość". Ponadto członkowie Stowarzyszenia „Razem lepiej" oraz Świetlicy Środowiskowej „Razem lepiej" ze Staniewic wystąpili w „korowodzie dożynkowym", który był montażem tekstów ludowych związanych z tematyką żniwną, wiejską. Na scenie nie zabrakło również Orkiestry Dętej pod batutą Marcina Rąpalskiego i Andrzeja Kaczyńskiego oraz Kapeli Ludowej „Pieńkowianie".
      Symbolem ciężkiej pracy rolników są wieńce dożynkowe, które tradycyjnie w naszej gminie przygotowują przedstawiciele poszczególnych sołectw. Wieńce składane są przed główną sceną dożynek, aby każdy mógł je podziwiać, biorą również udział w konkursie, w którym zwycięzcą zostaje najpiękniejszy. W tym roku wystawiono 22 piękne, okazałe, misternie wykonane dzieła. Komisja w składzie: Małgorzata Budnik – Żabicka – Dyrektor Centrum Kultury Gminy Ustka, Arkadiusz Sip – Dyrektor Domu Kultury w Darłowie, Sebastian Dereń – Sekretarz Starostwa Powiatowego w Sławnie, nie miała łatwego zadania. Po zsumowaniu punktów cząstkowych przyznawanych przez oceniających kolejno miejsca w konkursie zajęły:
1 miejsce – Marszewo
2 miejsce – Karsino
3 miejsce – Pieszcz
4 miejsce – Pałówko
5 miejsce – Pieńkowo
6 miejsce – Mazów
7 miejsce – Staniewice
8 miejsce – Nosalin
9 miejsce – Postomino
10 miejsce – Wilkowice
11 miejsce – Jarosławiec
12 miejsce – Naćmierz
13 miejsce – Wszedzień
14 miejsce – Łącko
15 miejsce – Jezierzany
16 miejsce – Pałowo
17 miejsce – Królewo
18 miejsce – Tyń
19 miejsce – Złakowo
20 miejsce – Chudaczewo
21 miejsce – Rusinowo
22 miejsce – Korlino.

DSC01779 Large    

     Podczas sobotniego święta można było wziąć udział w różnych konkursach miedzy innymi w konkursie, „Bezpieczeństwo i higiena pracy w gospodarstwie rolnym z elementami pierwszej pomocy przedmedycznej", który rozgrywany był na stoisku Oddziału Regionalnego KRUS w Koszalinie, wygrał Sołtys Wilkowic – Daniel Pakos.
     Wszyscy chętni mogli wziąć udział w zawodach rekreacyjno – sportowych organizowanych prze Centrum Kultury i Sportu w Postominie gdzie rozegrano 9 konkurencji, między innymi takie jak: Rzut gumowcem do celu, Dożynkowy Strzelec, Zbieranie Plonu Jesieni, Dożynkowy Mistrz Fajerki, Dożynkowy Żongler, Dożynkowy rzut beretem, Dożynkowy żniwiarz w toczeniu balotu słomy, Wbijanie gwoździ w pieniek oraz Rzutowy Tor Przeszkód Sołtysa. Konkurencje rozgrywane były w kategoriach kobiety i mężczyźni.
    Konkurs Na Najciekawsze Stoisko Sołeckie cieszy się coraz większą popularnością wśród naszych mieszkańców. W tym roku w konkursie uczestniczyło aż 12 stoisk. Komisja konkursowa, która także oceniała wieńce po raz kolejny miała trudne zadanie. Zaszczytne pierwsze miejsce przyznano sołectwu Staniewice, gospodarzom tegorocznego święta. Kolejne miejsca zajęły: Pałówko, Pałowo, Tyń, Wilkowice, Jezierzany, Wszedzień, Rusinowo, Łącko, Korlino, Karsino, Naćmierz. W trakcie dożynek rozstrzygnięty został także konkurs organizowany przez Wójta Gminy Postomino „Piękna wieś, piękna posesja". W kategorii „PIĘKNA POSESJA" startowały cztery posiadłości. Pierwsze miejsce zdobyli Państwo Wanda i Franciszek Drewing z Pieszcza, miejsce II – Pani Anna Kaczorek z Wszedzienia, miejsce III – Jan Kruk z Karsina oraz miejsce IV– Pan Hieronim Porożyński z Jezierzan. W kategorii „PIĘKNA WIEŚ" startowało sześć miejscowości. Zwyciężyło Karsino, a kolejno miejsca zajęły: Staniewice, Pieszcz, Łącko, Pałowo, Złakowo. Milusińscy mogli m.in. korzystać z dmuchawców, przejażdżek na kucykach, mieli możliwość zaprezentować swoje artystyczne zdolności pod opieką świetliczanek, z którymi wykonywali „małe dzieła sztuki". Obchody święta plonów nie mogłyby się odbyć beż koncertu. W taneczny klimat „dożynkowiczów" wprowadził zespół Disco Polo „ONE MOMENT". Na zakończenie Zespół KOMART przygrywał do białego rana.

     Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przeprowadzenia dożynek, a w szczególności Bronisławie Siwiuk – Sołtysowi, Radzie Sołeckiej oraz mieszkańcom Staniewic za wielki wkład pracy oraz czas poświęcony przygotowaniom. Serdeczne podziękowania kierujemy również do Sponsorów bez pomocy, których organizacja przedsięwzięcia na taką skalę nie byłaby możliwa. Dziękujemy!

loga pds


      Gminne Dożynki w Staniewicach były jednym z elementów projektu jaki realizuje Centrum Kultury i Sportu w Postominie pn. Szlakiem Równiny Sławieńskiej do Staniewic na „Dożynki Gminne" i Innowacyjny Plac zabaw. Zadanie dofinansowane jest z budżetu Fundacji Partnerstwo Dorzecze Słupi przeznaczonego na wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z zakresu małych projektów. Całkowity koszt inwestycji: 87 126,01 zł, kwota dofinansowania na realizację projektu to 49 942,20 zł. Celem operacji jest utrwalanie tradycji ludowej i regionalnej poprzez organizację Dożynek Gminnych oraz poprawa jakości życia na obszarach wiejskich, promowanie tych obszarów, zwiększanie oferty spędzenia wolnego czasu oraz wzrost atrakcyjności turystycznej miejscowości Staniewice poprzez stworzenie innowacyjnego placu zabaw. W ramach projektu oprócz Dożynki Gminne w Staniewicach będzie wyremontowany innowacyjny plac zabaw w Staniewicach wraz z ogrodzeniem.P1170765 Large