- czwartek, 30, sierpień 2018
- , opublikował:
- CKiS Postomino
- , odsłon artykułu: 2956
XIX Rajd Rowerowy „Racibora" po ziemi sławieńskiej pokazał, że rower łączy pokolenia. Uczestnikami rajdu były zarówno dzieci jak i osoby starsze. Wszystkich połączyła wspólna pasja do jazdy na rowerze. Tegorocznym założeniem dwóch rajdowych dni 11 i 12 sierpnia 2018 r. było przejechanie łącznie 100 km na 100-lecie Niepodległości. Ostatecznie na mecie w Łącku liczniki rowerowe wykazały 105 km.
Trasa rajdu przebiegała przez malownicze zakątki gminy Postomino, Darłowo i Ustka. Łącznie udział wzięło 93 uczestników reprezentujących kluby rowerowe: „Bicykl" Bobolice, „Na Szlaku" Sławno, „Bezkres" Ustka, „Marysieńka" Postomino oraz turyści wypoczywający w Jarosławcu. Na trasie odbyły się liczne konkursy m.in. na zebranie jak największej ilości szyszek, szukano przyrodniczego dziwu natury, układano wiersz na okoliczność 15-tych urodzin klubu „Marysieńka" z Postomina, zbierano też kwiaty na bukiet, w którym główną rolę miała odegrać koniczyna. Odbył się również konkurs rzutu lotkami i wyścig na rowerach w różnych grupach wiekowych na pasie startowym.
W sobotę 11 sierpnia 2018 r. grupa rajdowiczów ruszyła spod pomnika Jarosławieckiego Rybaka w kierunku Rusinowa, podążając dalej przez Wicie, Barzowice, Drozdowo, Palcewice, Kopnicę aż do Cisowa, gdzie sołectwo ugościło domowymi wypiekami i kawą z dodatkiem mleka od krasuli. Po poczęstunku rajd ścieżkami rowerowymi kierował się do Darłowa, którym przyświecały liczne opowieści z „historią w tle".
Przy miejskim muralu i placu zabaw wykonano wspólne zdjęcie, kierując się następnie na Darłówko Zachodnie. Tam, w pensjonacie „Maria", będącym własnością Sylwii i Igora Kwiatkowskich został przygotowany posiłek dla rowerzystów w postaci wspaniałego żurku z wkładką. W portowym terminalu dzięki gościnności Darłowskiej Grupy Rybackiej była możliwość obejrzenia okolicznościowych wystaw i Muzeum Morskiego. W drodze powrotnej przez darłowską patelnię, wał przeciwpowodziowy i nowo oddaną ścieżkę rowerową rajd jechał w kierunku Wicia, gdzie przy obelisku stanowiącego geograficzny środek (262 km) Polskiego Wybrzeża, był czas na pamiątkowe zdjęcie i loda dla ochłody.
Duktem leśnym i pasem startowym wzdłuż klifowego brzegu rowerzyści dotarli do Pensjonatu „Arkadia" Ewy i Zygmunta Karwackich w Jarosławcu. Łyk ciepłej kawy z ciastkiem od gospodarzy wzmocnił siły cyklistów. Rozegrano konkurs rzutu lotkami, a także rozstrzygnięto konkurs szyszkowy.
Następnie jarosławieckimi ścieżkami rajd dotarł do Ośrodka Wczasowego „Marysieńka", Anny i Wojciecha Gajewskich, gdzie już czekała kolacja.
Drugiego dnia rajdu – 12.08.2018 r. po zapisach i odprawie na bramie PKT grupa udała się przez Centralny Poligon Sił Powietrznych w kierunku Ustki. Pilotem i opiekunem podczas przejazdu przez poligon był mjr Piotr Brzozowski. Na bramie wjazdowej w Ustce do grupy dołączył tamtejszy klub rowerowy „Bezkres". Spotkanie integracyjne na terenie Centrum Marynarki przy wojskowej kawie i chlebie razowym, pokrzepiło siły na dalsze zwiedzanie poligonowych atrakcji. Na pasie startowym rozegrano wyścig rowerowy na dystansie ok. 1 kilometra w różnych grupach wiekowych wśród kobiet i mężczyzn. Z poligonu ścieżką rowerową wzdłuż Wicka udano się do Łącka, gdzie czekała wspaniała grochówka. Tam nastąpiło podsumowanie rajdu.
Najliczniejszą grupą rajdową, biorącą udział w dwóch dniach rajdu był klub rowerowy ze Sławna – STRIP „Na Szlaku", który otrzymał Puchar Wójta Gminy Postomina. Natomiast aktywną przez dwa dni najliczniejszą rodziną była rodzina Pasik ze Sławna, licząca cztery osoby, która również otrzymała Puchar , tym razem od Przewodniczącego Rady Gminy w Postominie. Najstarszymi uczestnikami rajdu byli Waldemar Gertner ze Sławna i Daniela Igras z Królewa. Uczestnikiem rajdu
z najdalszego miejsca zamieszkania okazał się Zdzisław Worwong z Częstochowy. Natomiast najmłodszym uczestnikiem rajdu jadącym własnym rowerem przez dwa dni był Daniel Pasik ze Sławna, który otrzymał puchar Wójta.
W konkursie na zbiór szyszek (największa różnorodność gatunków) zwyciężyły: Danuta Ogórek ze Sławna i Bożena Możejko z Bobolic, które uzbierały po 12 gatunków oraz Stanisława Januszewska z Bobolic z 11 gatunkami.
Konkurs rzutu lotkami do tarczy wśród kobiet zwyciężyła: Maria Gut ze Sławna oraz Stanisława Januszewska i Bożena Możejko z Bobolic. Wśród mężczyzn natomiast Piotr Brzozowski ze Sławna, Tomasz Kalinowski ze Staniewic i Grzegorz Długoński
z Przechlewa.
W konkursie na bukiet przydrożnych kwiatów I miejsce zajęła Małgorzata Runowska z Karwic, na II miejscu znalazła się Wiktoria Pasik ze Sławna , na III - Bożena Możejko z Bobolic i na IV - Agnieszka Antosiewicz z Łodzi. (Nagrody ufundował Obserwator Lokalny).
Wyścig rowerowy „na cały gaz" o puchar Wójta Gminy Postomino w kategorii dziewcząt do lat 18 wygrały: Lila Węsierska (Ustka), Wiktoria Kisiołek (Jelenia Góra)
i Alicja Kępowicz (Ustka). Wśród chłopców do 18 lat zwyciężyli: Karol Ludwikowski (Lubiń), Filip Leśkiewicz i Kacper Cholecki (Słupsk). W kategorii kobiet pow. 18 lat wygrały Olga Węsierska (Ustka), Jolanta Wandas (Darłowo) i Katarzyna Pasik (Sławno). Wśród mężczyzn w tej samej grupie wiekowej zwyciężyli: Piotr Brzozowski (Sławno), Patryk Nowaczyk (Bogucin) i Wojciech Chrząstowski (Słupsk).
Konkurs na wiersz o rajdzie ze słowami „15 lat Marysieńka ma..." zwyciężyli: Witold Sikorski z Bobolic, Katarzyna Pasik ze Sławna i Krystyna Łukasiewicz z Bobolic. Uczestnicy, którzy ukończyli wszystkie Ogólnopolskie Rajdy Racibora: Daniela Igras, Tadeusz Budzyński, Piotr Brzozowski, Maria Lech-Szajner oraz Zdzisław Ludwikowski.
Rozlosowano 30 upominków wśród uczestników rajdu. Nagrody upominki wręczali Marek Leśniewski – Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Postominie i Daniel Pakos – Przewodniczący Rady Gminy w Postominie.
Podczas tegorocznej edycji Rajdu Rowerowego „Racibora" Klub Rowerowy „Marysieńka" obchodził 15-lecie swego istnienia. Historię klubu przypomniała prezes Maria Lech-Szajner przywołując z pamięci powstanie i ciekawe karty z działalności klubowej, z tej okazji był tort, lampka szampana oraz odśpiewano tradycyjne „100 lat".
Organizatorzy składają serdecznie podziękowania licznemu gronowi darczyńców:
1. Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce
2. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Postominie
3. Joanna i Zenon Lech - Wszędzień
4. Kiosk Warzywny w Postominie – Zenon Witek
5. Niebezpiecznie dobre pączki za Punktem Informacji Turystycznej w Jarosławcu
6. Ochotnicza Straż Pożarna w Łącku
7. Ośrodek „Arkadia" w Jarosławcu – Ewa i Zygmunt Karwaccy
8. Ośrodek „Maria" w Darłówku – Igor Kwiatkowski
9. Ośrodek Wczasowy „Marysieńka" w Jarosławcu – Anna i Wojciech Gajewscy
10. Redakcja Obserwator Lokalny Sławno
11. Starostwo Powiatowe w Sławnie
12. Urząd Gminy Darłowo wraz z radą sołecką w Cisowie
13. Urząd Gminy Postomino
14. Zakład Uboju i Przetwórstwa Mięsnego - Maria i Grzegorz Sendeccy – Bobrowiczki.
WIĘCEJ ZDJĘĆ - KLIKNIJ TUTAJ - FOT. J. WORWONG - DZIEŃ 1
WIĘCEJ ZDJĘĆ - KLIKNIJ TUTAJ - FOT. J. WORWONG - DZIEŃ 2