facebook-ckis
 • Koncerty...
 • Sport
 • Zabawa
 • Kultura

DSC 0834 Large     Po raz dwudziesty w dniach 10-11 sierpnia 2019 r. Centrum Kultury i Sportu w Postominie zorganizowało Ogólnopolski Rajd Rowerowy „Racibora" po ziemi sławieńskiej. Miejscem zbiórki tradycyjnie był plac przy pomniku jarosławieckiego rybaka. To stąd na przygotowane dwie trasy rowerowe ruszały grupy cyklistów, aby popularyzować turystykę rowerową – jedną z form czynnego wypoczynku, spędzając aktywnie wolny czas, poznając nowych ludzi oraz nowe miejsca gminy Postomino i Darłowo - powiatu sławieńskiego.

 

"Impreza zorganizowana dzięki dofinansowaniu i współpracy z Gminą Postomino"

     Uczestnikami rajdu byli zarówno 5-latkowie i 80-latkowie. Podczas rajdowego programu zrealizowano konkursy m.in. na zbiór największej ilości różnych owoców, szukano przyrodniczego dziwu natury, układano wiersz ze słowami „20 lat już Racibor ma". Zbierano również kwiaty polne do bukietu z krwawnikiem, łubinem i chabrem w roli głównej, przeprowadzono także konkurs rzutu lotkami a także ściągano się na rowerach w różnych grupach wiekowych „na cały gaz" na pasie startowym.

     Pierwszego dnia rajd liczył około 54 km. Początek trasy biegł ścieżką rowerową wzdłuż pasa startowego do Rusinowa. Tam w Pasiece Maja – Miody Rusinowskie uczestnicy rajdu mieli możliwość degustacji różnych rodzajów miodów, a także poznali od podszewki funkcjonowanie pasieki. O swojej i pszczelej pracy opowiadał właściciel – Paweł Olzak. Następnym przystankiem była świetlica wiejska w Barzowicach. Tam rajdowicze zostali ugoszczeni przez mieszkańców domowymi wypiekami, kawą, herbatą, owocami oraz mlekiem prosto od krów, które mijali po drodze. W międzyczasie Sołtys – Pani Małgosia opowiedziała krótko o historii Barzowic i najbliższej okolicy. Następnie przez Drozdowo, Kopnicę i Zakrzewo grupa udała się w kierunku Cisowa, gdzie w kościele pw. św. Stanisława Kostki czekał miejscowy proboszcz, by opowiedzieć historię tego niezwykłego kościółka.

     W Cisowie rolę pilota objął Jacek Kowalski, który wspaniale poprowadził grupę ścieżkami rowerowymi do Darłówka i Darłowa, komentując po drodze wszystkie ciekawe miejsca. Przejeżdżając mostową kładkę udaliśmy się do Darłówka Zachodniego, gdzie na cyklistów czekał piknik rajdowy. Po zregenerowaniu sił pajdą ze smalcem i ogórkiem kiszonym, chętni przeszli przyrodniczą kładkę nad morzem, by następnie całą grupą rajdową kierować się na rozsuwany most. Dalej trasa przebiegała tzw. wałem i ścieżką rowerową wzdłuż Bałtyku aż do Wicia. Tam na placu przy kamieniu wyznaczającym środek Polskiego Wybrzeża – 262 km czekał poczęstunek w formie kawy, herbaty, pysznej drożdżówki oraz jabłecznika. W międzyczasie rozegrano konkurs rzutu lotką i zbioru przydrożnych owoców. Najwięcej owoców zebrały: Małgorzata Runowska, Danuta Ogórek, Teresa Knut i Joanna Kalinowska. Zwycięzcami rzutu lotką wśród kobiet zostały: Danuta Ogórek, Elwira Błaszczyk i Teresa Knut, a wśród mężczyzn Mikołaj Papierz, Maciej Durajczyk oraz Ignacy Staszak. Pierwszy dzień rajdu zakończyła kolacja w „Marysieńce" w Jarosławcu, na którą zaprosił Wojciech Gajewski.

     Drugiego dnia rajdu tj. w niedzielę 11 sierpnia trasa przebiegała przez teren Centralnego Poligonu Sił Powietrznych - Wicko Morskie. Po odprawie na bramie PKT w Jarosławcu major Piotr Brzozowski poprowadził cyklistów przez teren wojskowy komentując ciekawe, poligonowe zakątki. Wtedy też dołączyła grupa rowerowa „Bezkres" z Ustki i można było realizować rajdowy program. Odbyły się zawody strzeleckie z użyciem trenażera, gdzie najlepszą była Daniela Igras, tuż przed Aleksandrą Januszewską i Lidią Podborską, a wśród mężczyzn najlepiej strzelał Marian Rękawek, Romuald Kurek i Jacek Kowalski. Grupa cyklistów zwiedziła salę tradycji i mogła podziwiać panoramę z punktu widokowego, gdzie czekał wojskowy poczęstunek: czarna kawa i chlebek ze smalczykiem. Część poligonowej trasy przebiegała wzdłuż brzegu morskiego, można było wtedy poczuć powiew orzeźwiającej bryzy morskiej. Na pasie startowym rozegrano wyścig rowerowy „Na cały gaz" w czterech kategoriach, w których zwyciężyli:

 •  kat. chłopcy do 18 lat – Michał Kusiak;
 •  kat. dziewczęta do 18 lat – Wiktoria Kisiołek;
 •  kat. mężczyźni pow. 18 lat – Piotr Brzozowski; Bartłomiej Polaczyński: Damian Pryba;
 •  kat. kobiety pow. 18 lat – Jolanta Wandas; Małgorzata Runowska; Aleksandra Januszewska.

     Pod obeliskiem poległych żołnierzy złożono wiązankę kwiatów, a później kierowano się do bramy PKT i dalej ścieżką rowerową przez Jezierzany aż do Łącka na przystań nad jeziorem.

     Na miejscu odbył się biesiadny piknik z ogniskiem oraz podsumowanie XX Ogólnopolskiego Rajdu Racibora. Przez dwa dni łącznie przejechano 92 kilometry, a udział w rajdzie wzięły 82 dwie osoby. Puchary Wójta Gminy Postomino otrzymali: za najliczniejszą grupę rajdową – STRiP „Na Szlaku" ze Sławna , natomiast za najliczniejszą rodzinę rajdową – rodzina Podborskich ze Sławna. Najwcześniej urodzonymi uczestnikami rajdu byli Tadeusz Budzyński i Teresa Tomosz. Z kolei najmłodszym uczestnikiem jadącym na rowerze przez dwa dni był Mikołaj Papierz, a najmłodszą uczestniczką rajdu była Lidia Podborska. Najdalej mieszkającymi uczestnikami rajdu okazali się Mariusz i Mikołaj Papierz z Horodła nad Bugiem. W konkursie na bukiet przydrożnych kwiatów polnych, nagrody ufundowane przez „Obserwator Lokalny" otrzymały Małgorzata Runowska, Katarzyna Stelmarczyk i Teresa Knut. W konkursie na wiersz o rajdzie z użyciem słów „20 lat już Racibor ma" nagrodzono Beatę Kuklińską, Saturninę Wilkołek-Sadurską, Danielę Igras oraz Joannę Kalinowską.

     Uczestnikami rajdu, którzy ukończyli wszystkie rajdy „Racibora", które do tej pory się odbyły są: Daniela Igras, Piotr Brzozowski, Tadeusz Budzyński, Maria Lech-Szajner oraz Zdzisław Ludwikowski. Wśród uczestników rajdu byli samorządowcy, Aleksandra Kurek – Zastępca Wójta Gminy Postomino, Adrian Pawłowski – radny Starostwa Powiatowego w Sławnie, Waldemar Gertner – radny miasta Sławno, Danuta Rąpalska – radna Gminy Postomino oraz Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Postominie – Marek Leśniewski. Dyrektorem rajdu była Maria Lech – Szajner, a przewodnikami tras Jacek, Kowalski, Krzysztof Wandas i Piotr Brzozowski.

Serdeczne podziękowania sponsorom, partnerom i współorganizatorom za pomoc, wsparcie i poczęstunki:

 • Bunkry Darłówko – Marian Laskowski
 • Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce
 • Cukiernia, Wytwórnia Lodów „Taja" – Roman Tama – Jarosławiec
 • Dziennik Bałtycki
 • Gmina Darłowo
 • Gmina Postomino
 • Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Postominie
 • Obserwator Lokalny
 • Ośrodek Wczasowy „Marysieńka" w Jarosławcu – Wojciech Gajewski
 • Ośrodek Wczasowy „Rafa" w Jarosławcu - Igor Kwiatkowski
 • Parafia pw. św. Gertrudy w Darłowie
 • Pasieka Maja – Miody Rusinowskie – Paweł Olzak
 • Sołtys i Rada Sołecka miejscowości Barzowice
 • Sołtys miejscowości Wicie – Tomasz Urbański
 • Zakład Uboju Mięsnego w Bobrowiczkach – Grzegorz Sendecki

 

GALERIA ZDJĘĆ - KLIKNIJ TUTAJ LUB W ZDJĘCIE !!!

DSC 0648 Large