facebook-ckis
  • Koncerty...
  • Sport
  • Zabawa
  • Kultura

P1320246      Co prawda część morsów już przez miesiąc październik bieżącego roku, zaczęła schładzanie swych ciał w coraz to zimniejszym Bałtyku, jednakże oficjalne otwarcie sezonu kąpielowego morsów 2016/2017 nastąpiło w dniu 6 listopada 2016r. w Jarosławcu podczas 335 kąpieli od zarania powstania Postomińskiego Klubu Morsów "Wiking". W kąpieli otwarcia sezonu udział wzięli morświnki i morsy z przybyłych do Jarosławca, 16 morsowych klubów: Darłowscy Twardziele, Morsy bez Forsy Czaplinek, Kołobrzeski Klub Morsów, Korzybskie Rekiny, Sopel Białogard, Moczymorda Słupsk, Termofor Słupsk, Drawskie Morsy Orka, Błękitne Morsy Łebskie, Klub Morsów Koczała, Miedwianie Stargard, Szczecinecki Klub Morsów, Gdyńskie Morsy, Klub Morsów Piła, oraz gospodarze "Wiking" Postomino.

      Przed wielką kąpielą i morsową paradą odbył się rajd Nordic Walking pod hasłem "Jeszcze nie morsy, ale potencjalne morsy" w którym udział wzięło 17 osób, który poprowadziła "jeszcze nie morświnka" – Maria Lech-Szajner.Przybywające morsowe grupy już od godz. 11.00 integrowali się przy rozpalonym ognisku, posilając się ciepłą herbatą i chlebkiem z smalczykiem, wymieniając morsowe doświadczenia i relaksując się z kapelą Pieńkowianie.Barwny orszak z 16 morsowych klubów i gości zaproszonych ruszył z bramy Ośrodka Przywodnego w Jarosławcu o godz. 12.00 udając się przemarszem uliczkami Jarosławca pod pomnik Jarosławieckiego rybaka. Neptun, Prozerpina, Królewski orszak, a po nim poszczególne kluby tworzyły czoło pochodu, który rozciągał się gdzieś na 150m. Przy pomniku rybaka oddano pokłon i zrobiono zdjęcie.
Powitania na plaży uczestników dokonał Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Postominie- Marek Leśniewski, który nie krył radości z tak licznie przybyłych uczestników morsowego spotkania.

      Wielką uroczystą kąpiel poprzedziła rozgrzewka, którą poprowadziła Marta Wachholz-Pawłowska, po czym o godz. 13.00 – w odchłań wzburzonego i zimnego już Bałtyku wskoczyła rozradowana grupa około 150 morsów. Woda w Bałtyku miała siedem stopni, a temperatura powietrza 9 stopni Celsjusza. Licznie zgromadzona grupa opatulonych już jesiennymi kurtkami publiczność kręciła głowami.

       Udział w kąpieli wzięło 159 morsów w tym było 83 morświnek. Najmłodszym uczestnikami kąpieli byli Maja Wenek rocznik 2005 z Łeby i Kacper Sull rocznik 1998 ze Słupska. Najstarszymi uczestnikami byli Arkadiusz Laskowski rocznik 1934 z Darłowa i Danuta Zdzitowiecka rocznik 1940 ze Sławna. Najliczniejszymi morsowymi klubami byli Darłowscy Twardziele, Moczymorda Słupsk. Najliczniejszymi rodzinami, kąpiącymi się w 3-osobowym składzie były rodziny Pustelników z Białogardu i Szudarskich ze Słupska. Obsługą medialną sprawowała telewizja Polsat, a prasową Głos Koszaliński, Dziennik Bałtycki i Obserwator Lokalny i liczne grono klubowych fotoreporterów.

     Jak zwykle niezawodni okazali się ratownicy WOPR pod wodzą Krzysztofa Lewandowskiego, ratownicy medyczni z grupy Mag-Med Sławomira Kustosza, oraz funkcjonariusze Straży Gminnej pod wodzą komendanta Jarosława Kwiatka. Wszyscy oni zapewnili bezpieczeństwo kąpiącym się i zgromadzonej licznie publiczności. Z kolei organizacją i techniczną obsługą wydarzenia zapewnili pracownicy Centrum Kultury i Sportu, a w kulinarnej części spotkania integracyjnego morsowie i morświnki "Wiking".
W bieżącym sezonie zaplanowano na różnych akwenach morskich i jeziornych 30 kąpieli Postomińskiego klubu, z których chyba najważniejszą i najbardziej uroczystą będzie kąpiel 26 lutego 2017r. z okazji 11 roczku Postomińskiego Klubu Morsów "Wiking". Z władz samorządowych uczestnikami morsowej parady byli Aleksandra Kurek – W-ce Wójt Gminy Postomino i Daniel Pakos Przewodniczący Rady Gminy – oboje potencjalne morsy, których swą bojaźnią do zimnych kąpieli "zaraża". kąpiący się i będący członkiem Wikinga V-ce starosta Jan Krawczuk.

     Podziękowania dla morświnek i morsów za przygotowania morsowych smakołyków oraz kapeli "Pieńkowianie". Warto przypomnieć, że pierwsza kąpiel Postomińskiego Klubu Morsów miała miejsce 8 stycznia 2006r. do dziś odbyło się ponad 330 kąpieli i ochrzczono 360 morsów.

Wsparcia spotkania integracyjnego Morsów w ramach otwarcia sezonu kąpielowego 2016/2017 udzielili:

Wykaz sponsorów:

1. Agnieszka Dankowska „Słodka Pasja"
2. Bogusława i Jacek Wituszyńscy - Sklep ABC w Postominie
3. Gabriela i Adam Pruske - Sklep ABC w Pieńkowie i Staniewicach
4. Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne w Postominie
5. Igor Kwiatkowski - Ośrodek Wczasowo- Kolonijny „Rafa"
6. Jadwiga i Janusz Sowińscy - Sklep Ogólno - Spożywczy w Postominie
7. Janina i Roman Tama - Cukiernia Wytwórnia Lodów „TAMA" w Jarosławcu
8. Jeszcze nie Morświnka ale potencjalna Morświnka - Marta Wachholz
9. Kapela Ludowa „Pieńkowianie"
10. Maria i Grzegorz Sendeccy - Zakład Uboju i Przetwórstwa Mięsnego Bobrowiczki
11. Paweł Łoziński - Hurtowania „RYWAL" w Sławnie
12. Pensjonat „ARKADIA" Ewa Zygmunt Karwaccy - Jarosławiec
13. Piotr Żuchowski - Sołtys Sołectwa Jarosławiec
14. Pracownia Sztuk Pięknych „Gamma" w Postominie
15. Pracownicy Centrum Kultury i Sportu w Postominie
16. Ratownicy WOPR - Ustka
17. Restauracja „JACKOWO" Mieczysław Zawada - Jarosławiec
18. Sabina i Ryszard Król - Król Plaza SPA & Wellnes w Jarosławcu
19. Sławomir Kustosz - MAG MED Ustka
20. Wanda i Tadeusz Jakubowscy - Zakład Piekarniczy „ Jakubowscy" w Sławnie
21. Restauracja „Jackowo"
22. Morsy i Morświnki, którzy przygotowali coś nie coś

Z.Ludwikowski

 P1320251 Large

P1320247 Large

GALERIA ZDJĘĆ - KLIKNIJ TUTAJ