facebook-ckis
  • Koncerty...
  • Sport
  • Zabawa
  • Kultura

16 lat 6      Morsowanie znane i uprawiane od wieków, dopiero w ostatnich latach stało się modnym trendem aktywnego i ekstremalnego spędzania wolnego czasu i ma szerokie grono zwolenników.

      Postomińskie morsowanie za sprawą powstałego klubu Morsowego „WIKING", zostało zapoczątkowane kąpielą 6 stycznia 2006 r., w której wówczas wzięło udział 6 osób i tak to trwa do dziś. Dla morsów nie straszny był okres covidowy, podczas którego dzielnie schładzały swe ciała na różnych akwenach. W niedzielę 27 lutego 2022 roku swoje 16-ste urodziny Wikingowie świętowali podczas 508 kąpieli od zarania powstania klubu, na które przybyło 11 zaprzyjaźnionych Klubów Morsowych z Koszalina, Darłowa, Kołobrzegu, Łeby, Korzybia, Drawska Pomorskiego, Białogardu, Słupska, Ustki ,Bobolic i Szczecinka. Przybywające morsowe klubu integrowały się przy rozpalonym ognisku posilając się ciepłą herbatą i chlebkiem ze smalczykiem, wymieniając morsowe doświadczenia i relaksując się muzyką, którą serwował DJ Krzysztof Szczepański

     Morsową paradę uliczkami Jarosławca poprowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta im. Zbigniewa Galka z Postomina, a za nią podążało 12 morsowych klubów w swych przebraniach i z flagami. Czoło morsowego pochodu poprowadził Neptun i Prozerpina wraz Królewskim orszakiem. Po drodze oddano pokłon jarosławieckiemu rybakowi i wykonano wspólne zdjęcie. Po dojściu na plaże uczestników przywitał Dyrektor CKiS-u Marek Leśniewski. Podczas rocznicowych kąpielowi od lat przeprowadzany jest chrzest morski dla nowych adeptów morsowych kąpieli. W tym roku do chrztu przystąpiło 48 adeptów morsowania, Neptun recytował rotę przysięgi, a morsowi nowicjusze powtarzali po nim słowa obiecując, że bez żadnych skrupułów będą swym ciałem mierzyć temperaturę wody i powietrza od października do kwietnia. Po czym każdy wypił tran, przegryzając go papryczką chilii, poprawiając jeszcze miksturą soku cytrynowego i wypowiadając swoje imię morsowe. Po skocznej rozgrzewce, którą przeprowadziła Morświnka Grażyna Antosik oraz po sesji zdjęciowej rozradowana grupa 285 morsów wskoczyła do otchłani zimnego Bałyku. Woda miała 4 stopnie Celsjusza, a powietrze 5 stopni. Morsom towarzyszyły okrzyki radości.

16 lat 1

16 lat 2

 

     Najwytrwalsi wytrzymali w wodzie 15minut. Podczas integracji w Ośrodku Przywodnym uczestnicy mogli skosztować lokalnych produktów oraz ciepłych straw: grochówki ,bigosiku wędzonych ryb, sałatek, ciasta, grillowej kiełbaski i kaszanki. Podczas imprezy wzniesiono toast oraz podzielono urodzinowy tort. Wręczono także certyfikaty chrztu oraz okolicznościowe podziękowania klubom. Podsumowany został konkurs na wiersz z okazji 16-stych urodzin, nagradzając najlepsze prace. Upominki wręczono najstarszemu uczestnikowi kąpieli lat 86 i najmłodszemu uczestnikowi lat 10. W morsowym święcie Wikinga uczestniczył Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan, Burmistrz Ustki Jacek Maniszewski, Burmistrz Kępic Magdalena Majewska, Burmistrz Dębna Grzegorz Kulbicki, Olimpijczyk Jan Huruk i włodarz Gminy Postomino Janusz Bojkowski wraz z licznym gronem zaproszonych gości i sponsorów. Oficjalnym upominkiem rocznicowej kąpieli były okolicznościowe rękawiczki od firmy LISPOL PLUS z Łodzi Pana Piotra Lisieckiego klubowego morsa.

16 lat 4

16 lat 5

16 lat 6

16 lat 7

16 lat 9

Przez okres 16 lat rozrośliśmy się z 6 do 70 osób.

Najstarsza kąpiąca się morświnka Pani Kazimiera ma 86 lat. Zostaliśmy zaakceptowani przez społeczeństwo Jarosławca, Gminy i Powiatu za to co robimy w każdą niedzielę o godzinie 12 od października do kwietnia. Klub Morsów Wiking zaprasza i Bałtyk się kłania. Hartuj duszę swą i ciało – wiek nieważny wcale.

16 lat 10