facebook-ckis
  • świeta 2021

Harmonogram zajęć

HARMONOGRAM ZAJECIA POPOŁUDNIOWE JESIEŃ 2021

Lubimy to!

Gmina Postomino

Międzynarodowy Bieg po Plaży

Szept Postomina

Ile osób nas odwiedza?

Odwiedza nas 232 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

20200823 105825       Widać było to jak na dłoni, szczególnie w sierpniu plaże zapełniły się turystami. Od poligonu w Jarosławcu poprzez Rusinowo, Wicie i dalej w kierunku zachodnim do miejscowości Kopań nie było pustych miejsc. W tym roku brakowało kolonii, których myślę, że z powodu wirusa nie udało się na ostatnią chwilę zorganizować, natomiast po lipcowym „przebadaniu" sytuacji w kurortach turyści ruszyli wielką nawałnicą. To był również charakterystyczny okres dla naszego Bałtyku, nad którym wiały często wiatry z kierunku południowego przemieszczając ciepłe masy wody na północ, a z głębin napływały zimniejsze i bardzo przejrzyste masy wody wraz z dryfującymi w nich meduzami.

      Plaży w Jarosławcu jak co roku strzegło 26 ratowników zatrudnionych przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Poziom wyszkolenia, kwalifikacje, umiejętności, wyższa świadomość ratowników oraz coraz bardziej nowoczesny sprzęt ratowniczy bardzo wpłynęły na zapewnienie bezpieczeństwa na plaży. W tym sezonie mieliśmy mnóstwo pracy na plażach niestrzeżonych, stąd można było zauważyć wiele patroli ratowniczych na całym obszarze plaży w Jarosławcu. Kilkanaście razy zdejmowaliśmy niefrasobliwych turystów z falochronu, na którym zostali wrzuceni przez silne fale, w porę dotarliśmy na miejsce gdzie tonął ojciec z synem, a innym razem dziadek z wnuczką. Uczestniczyliśmy trzykrotnie w nocnych poszukiwaniach zaginionych zarówno w wodzie jak i w pobliskim lesie. Były to szeroko zakrojone akcje we współpracy z SAR-em, strażą graniczną, policją i oczywiście strażą pożarną. Prowadziliśmy poszukiwania mężczyzny, który utonął na niestrzeżonej plaży podczas dużego sztormu i występujących silnych prądach wstecznych.
       Ogólnie mogę podsumować, że sezon był udany, stworzyliśmy mocną więź z turystami, którzy podczas naszych interwencji często nas popierali, a po udanych akcjach nagradzali oklaskami. Na koniec chciałbym podziękować Dyrekcji i pracownikom CKiS-u za bardzo dobrą współpracę, Dziękuję również za pomoc GPK Postomino i Straży Gminnej w Postominie w realizacji naszych sezonowych zadań.

Krzysztof Lewandowski

Koordynator ds. ratownictwa wodnego

Kąpielisko Morskie Jarosławiec

20200823 110009

20200823 111358

20200823 111648

20200823 112103